WESTPLEIN - DEN HELDER wat weer veel meer (ruim 19.300,-) was dan in 1869. IN- EN UITVOER De invoer in de Juttersstad omvatte 1081 ton gezaagd en 45.209 ton ongezaagd hout uit voor al Noorwegen, alsmede Zweden, Rusland, Pruisen en Amerika. Voorts kwam uit Engeland 123.796 ton steenkool met zeilschepen en 46.977 ton met stoomschepen. Uitgevoerd werden 161.000 kg. kaas naar voor al Engeland, maar ook naar Portugal, Italië en Frankrijk; voorts ging bijna 11.000 kilo boter naar Engeland en 5050 kilo naar Java. De scheepvaart was nog steeds zeer omvang rijk; op het Noordhollands kanaal waren veer tien stoomsleepboten actief tussen Nieuwediep en Amsterdam. De firma Gebr. Zur Muhlen kreeg toestemming om de stoomboot 'Diana' te gebruiken voor de dienst op het kanaal, even als tijdelijk de 'Koophandel', "gewoonlijk dienst doende tusschen Amsterdam en Kampen". "Tot militair doel werden aangelegd twee korte telegraaflijnen: een van het fort Kijkduin te Helder naar het maritieme etablissement Willemsoord te Nieuwediep" en een van het dorp Egmond aan Zee naar Alkmaar, "van welke de eerste weder is opgeruimd". Waarom? MEDISCHE POUITIE Acute en chronische "ziekte der ademhalings werktuigen" veroorzaakten een sterfte van 95 personen, kinkhoest 17, typhus 13, "ziekten van het kraambed" 2, "diarrhoe" 41, "levenszwakte 0 - 14 jaar" 25, tering 14-65 jaar 3, "Marasmus Sevilis boven 65 jaar" 10, kanker 5. Zes stad genoten kwamen door verdrinking om het leven. Tegen pokken werden 345 kinderen gevacci neerd. Het Helderse ziekenhuis herbergde in 1870 in totaal 31 mannen en 15 vrouwen, waar van er 17 stierven, 26 "ontslagen" en drie over geplaatst zijn. ONDERWIJS Een nieuwe lagere school was in aanbouw in het nog steeds groeiende Den Helder. In de behoefte aan nieuwe leerkrachten werd voor zien door de Normaalschool, die negen kwe kelingen had. "Voor het examen van hoofdon derwijzer konden onderwijzers zich voorberei den gedurende enige uren des avonds door de hoofdonderwijzers. De hoofdonderwijzeres aan de gesubsidieerde meisjesschool leidde meisjes op tot hulponderwijzeres". De industrieschool breidde uit van 63 naar 79 leerlingen, onder meer vanwege verlaging van het lesgeld. Westplein - Den Helder vermeldt dit stadsgezicht maar wie van onze lezers kan dit plaatje nader identi ficeren? Betreft het misschien het vroegere einde van het Helders Kanaal dat later gedempt werd voor het Helden der zee-monument? Vervingen de hier staande woningen later het Algemeen Weeshuis dat later werd omgebouwd tot Gemeentehuis? Gaarne zien wij uw reactie tegemoet bij de redactie. 58 Westplein - 2>en d(elder.

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 18