ARMWEZEN "Vooral in de streken waar landbouw en vee teelt de hoofdbron van bestaan uitmaken, was er weinig armoede. Minder gunstig dan in 1869 was de toestand der arbeidende klasse in de groote steden. De oorlog (Frans-Duitse, LFvL) die in het mid den van het jaar uitbrak, bragt een groote stoor nis te weeg in den omzet van het kapitaal. Vele particulieren lieten voorgenomen werken onuit gevoerd, zoodat de handwerksman schrale ver diensten had. Gelukkig herstelde de handel -in de meeste artikelen tenminste- zich vrij spoe dig van den stilstand, dien het berigt van den oorlog had doen ontstaan". WATERSTAAT Ondanks de aanleg van het Noordzeekanaal werd er nog heel wat geld uitgegeven aan het Noordhollands kanaal. Zo werd in 1870 de ver dieping ervan afgerond, te weten de trajecten tussen de Zijperschutsluis bij 't Zand en het Nieuwediep enerzijds en tussen Alkmaar en Burgervlotbrug anderzijds. Het Helders kanaal was in 1869 al geheel ver diept en de boorden hadden een steenglooiing gekregen. De schutsluis in het Nieuwe Werk werd ter controle afgedamd en drooggelegd; een scheur in de vloer is hersteld. Van de Helderse zeewering werd de steenglooiing versterkt. Het metereologisch observatorium registreerde een regenval van 795,4 millimeter voor het jaar 1870, wat 120,2 millimeter meer was dan nor maal. Vooral augustus, met 172,2 (normaal 84), was veel te nat, evenals oktober. Schadelijk gedierte "In de duinen gelegen tusschen de Heldersche zeewering en de grens der heerlijkheid Callantsoog, zijn de konijnen weinig in getal. Zij worden aldaar door de inwoners van den Helder en Huisduinen gevangen, of door het schijfschieten van de garnizoenstroepen der stelling Helder, verjaagd". WEGEN Diverse straten in de stad werden vernieuwd en het hoofdriool in de Nieuwstad (globaal Visbuurt) is met vijftig meter verlengd. LANDBOUW en VEETEELT Het voorjaar was weliswaar koud en schraal, maar de warme en regenachtige zomer maakte veel goed. De aanhoudende regens in nazomer en najaar beperkten echter het nahooi en maak ten dat het vee vroeg op stal moest. De aard appeloogst was slecht, maar de veestapel bloei de. "De zuivelproductie was voortreffelijk en het kaasgemaak groot". Een paar landbouwers in Den Helder schaften een nieuwe dorsmachine aan. In deze gemeen te werden 2 ha tarwe, 28 ha rogge, 32 ha zomer- gerst, 72 ha haver, 2 ha erwten en 30 ha aard appelen beteeld. NIJVERHEID, HANDEL en SCHEEP VAART In de houtzagerij van M.W. Ruygh is de stoom machine van 2 PK vervangen door een van 8 PK. Visserij De pachtovereenkomst voor de visserij langs de Helderse zeewering (bij Koninklijk Besluit van 8 februari 1826 was aan de provincie het recht van verpachting afgestaan) werd tussentijds beëindigd. "De visserij is er nu vrij". In 1869 was het namelijk gebeurd "dat andere personen dan de pachter in het door dezen gepachten vischwater hadden gevischt en de officier van justitie te Alkmaar meende deswegens geene vervolging te kunnen instellen, bij gebreke van een strafbepaling die er op toepasselijk kon geacht worden. Toen werd er de aandacht op gevestigd, dat een vischwater in de zee, bezwaarlijk te bewaken en op het bevisschen waarvan door anderen dan den eigenaar of regt- hebbende geene strafbepalingen bestaan, wei nig geschikt kan geacht worden voor verpach ting, zodra het blijkt dat men niet algemeen gezind is den pachter het uitsluitend genot der visscherij te laten". Met de nu ex-pachter werd een regeling getroffen (gouden handdruk?). Aan de afslag werd voor 93.400,- aangevoerd. 57

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 17