behoeftige koopman, een mingegoede timmer man en een dito smid. In 1870 werden er in Den Helder 169 huwe lijken gesloten; een huwelijk is door een echt scheiding ontbonden. PROVINCIEBESTUUR In plaats van C. Bakker Bz werd Mr. C. Bosch Reitz, directeur van het Helderse waterleiding bedrijf en van de machinefabriek, als lid van Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Helder gekozen. Van de 726 kiesgerechtigde Nieuwediepers gingen er 260 stemmen. C. Bakker Bzn GEMEENTEBESTUUR Ook dit jaar was er weer een batig saldo op de gemeenterekening, nu van ruim 9100,- gul den. De totale inkomsten bedroegen 172.214,- waarvan aan openbare werken 24.000,- aan armenzorg 28.500,- en aan lager onderwijs ruim 23.000,- werd uitgege ven. OPENBARE VEILIGHEID De plaatselijke politie was met vier nachtwachts uitgebreid. Voorts was er een rijksveldwacht- brigade van acht man. Door onbekende oorzaak verbrandde een woon- huisje gedeeltelijk; er werd met emmers geblust, de schade aan huis en inboedel was 65 gulden. Erger was het geheel afbranden van een huis met bovendien belangrijke schade aan omlig gende woningen. Met de spuiten "der gemeen te en die der Marine" was geblust. Aan gebouwd eigendom was er 8000,- schade, voor "mobi lair" 4500,-. Schipbreuken 7 op 8 januari: "Op de Noorderhaaks vervallen en geheel verbrijzeld het Engelsche barkschip Robert en(?) Alexander, kapitein Clarck, met rijst van Akyab, laatst met stukgoederen van Plymouth naar Bremen. De equipage is met de (redding)boot te Texel aan wal gebragt; schip en lading zijn geheel weg". 23 op 24 februari: "Op de Zuiderhaaks bezet geraakt het Engelsche barkschip Coquetdale, kapitein Clarck(?) van Iqiuqui (Peru) naar Hamburg met salpeter. De equipage heeft zich met de groote sloep gered. Het schip is gezon ken in het Schulpengat". MILITIE en SCHUTTERIJ Den Helder leverde dit jaar vijftig dienstplich tigen; 106 werden vrijgesteld om allerlei rede nen (12 van de 132 gemeten lotelingen waren onder de maat, dat wil zeggen kleiner dan 1.55 meter) of vrijgeloot. De schutterij had een sterk te van 396, waarvan naast officieren en onder officieren 246 actieve schutters en een tamboer. Het artillerie-vrijcorps was weer actief met onder meer een schietwedstrijd in oktober, waaraan ook de officieren van land- en zee macht, alsmede het kader van de schutterij en tien leden van de scherpschuttersvereniging West-Friesland uit Schagen deelnamen. 56

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 16