HELDERSE JAREN 1851 T/M 1875 L. F. van Loo - Aflevering 20:1870 natte zomer - visserij - langs de dijk vrij - telegraaflijnen 55 Daar staat tegenover dat het uit plm. 1942 date rende kantoorgebouw van de Duitse Marine- Artillerie, ook wel genoemd het Casino voor Duitse officieren, te Huisduinen waarschijnlijk op de Rijksmonumentenlijst zal komen. Onze huidige generatie denkt ook hierover met gemengde gevoelens, maar we mogen de his torische gang van zaken daarmee niet teveel beïnvloeden. Ons nageslacht zal ons (mis schien) dankbaar zijn dat dit bouwwerk uit de Duitse bezettingsperiode gespaard is gebleven. Den Helder heeft weer een vooruitgeschoven post van het K.N.M.I. te De Bilt in de vorm van een geavanceerde weerradar boven op het marinegebouw "Albatros" op de Nieuwe Haven. Na de Windwijzer op de dijk (zie L.V. 8e jrg. nr. 5), die omstreeks 1971 verdween, is Den Helder thans weer "terug in beeld" en wel in dubbele betekenis. Tot besluit nog dit: Volgend jaar zal de motor reddingboot "Suzanna" van het reddingstation Den Helder worden afgevoerd en vervangen door een nieuwe reddingboot met de aloude naam "Dorus Rijkers". Ooit schreef C. Prinsen, directeur van de Comeniusschool, in zijn lied "Vivat Den Helder": Schreeuwt ook een vuur pijl "Schip in nood", dan tuurt men niet door kijkers; Dan staat aan 't roer der reddingboot de geest van Dorus Rijkers. BEVOLKING Vanwege de eind 1869 gehouden volkstelling en de indertijd benodigde tijd om de gegevens daarvan te verwerken zijn er voorlopig geen normale opgaven van de ontwikkeling van het inwonertal. Wel werden de demografische kern gegevens gepubliceerd. Daaruit blijkt dat er 350 jongens en 333 meisjes geboren zijn in 1870 (totaal 683), waarvan dertig "onecht'; voorts werden veertig borelingen "levenloos aangege ven". De sterfte omvatte 211 van het manlijk en 175 van het vrouwelijk geslacht, in totaal 386. Het geboortenoverschot was derhalve 297. In de Juttersstad vestigden zich 1703 personen, waarvan 805 uit de "Koloniën" (waarschijnlijk vooral militairen) en 469 vrouwen/meisjes. Als vertrekker werden 1091 mensen genoteerd, waarvan 593 mannen. Dit jaar zien we dus een vestigingsoverschot van 612. Al met al is het inwonertal van Den Helder gestegen met 297 612 909 personen. Drie "landverhuizers" zochten hun heil in ande re werelddelen, toendertijd vooral Noord- Amerika. Het betrof drie vrijgezellen: een Het in oktober 1996 geamoveerde kerkgebouw van het OudKatholieke kerkgenootschap.

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 15