m hemel afzochten. Het geschut stond rondom en midden in de stad verspreid. Tijdens het schieten regende het scherven op de daken welke alle kanten wegspatten. Om veilig de nacht door te brengen besloten veel inwoners buiten de stad te gaan wonen of alleen te slapen. Zo ook ons gezin dat toen nog in oud Den Helder woonde. Door zijn werkzaamheden bij de genie wist mijn vader enkele bunkers in de duinen te lig gen. Deze waren in de loop der jaren geheel onder het zand verdwenen. Met een groepje mannen werd. met vereende krachten, de bunker leeg gegraven. De ruimte bestond uit niet meer dan een betonnen vloer met een half rond dak. Een uitgang werd dicht gehouden en diende alleen voor wat ventilatie. Voor de ingang werd een houten deur getimmerd. De bunker bood ruimte aan 30 personen. Er werden bedden in geplaatst welke door gordijnen pro visorisch van elkaar gescheiden werden. De bedden stonden langs de kant met in het mid den een looppad. Zolang het redelijk weer was, ging het slapen nog wel. Toen de tem peratuur lager werd was het niet bepaald aan genaam. De meeste slapers kwamen uit oud Den Helder, 's Avonds ging ieder lopend naar de duinen. Op deze wijze zijn wij, als gezin, menige avond op weg gegaan naar ons onder komen. In het begin was het nog gezellig ook. Op den duur vonden enkele slapers echter een ander onderkomen buiten de stad en anderen bleven weg omdat ze het te koud vonden of het thuis slapen weer aandurfden. Op een avond besloten mijn ouders ook thuis te blijven slapen. De reden was dat zij vroeg in de morgen bij een slager in de Koningstraat in de rij wilden gaan staan. Deze slager werk te voor de duitsers maar had ook voor de bur gerij wat in de verkoop. Om wat te kunnen kopen moest je er al vroeg zijn, anders was alles uitverkocht. Mijn broer en ik lagen al in bed toen enkele vliegtuigen laag overvlogen. Het geschut daverde over de stad, vooral vanaf fort Erfprins waar zwaar geschut stond, klon ken dreunende explosies. Even plotseling als het begonnen was werd het weer stil. De schrik zat er goed in en aangekleed zaten we het verdere verloop af te wachten. Die nacht wilde ik niet thuis blijven slapen en besloot naar de bunker te gaan. Van de familie was niemad bereid om met mij mee te gaan dus besloot ik alleen te gaan. Het was al schemerachtig toen ik de tocht naar de bunker begon. Vanuit de Middenstraat langs de Singel en de Huisduinerweg naar de duinen. In de duinen liep een pad langs het bosje van het waterleidinggebied. Dat was toen nog afgelo- ten. Onderweg was niemand mij gepasseerd en de duisternis was inmiddels ingetreden. Bij de bunker aangekomen wachtte mij een onaan gename verrassing. Toen ik de deur opende bleek niemand aan wezig te zijn. Daar stond ik dan, terug gaan kon ik niet meer. Bij het schijnsel van een zaklantaarn naar bed om te proberen in slaap te komen. Het was doodstil. Alleen het waai en van de wind door het dennenbosje drong door. Van slapen is niet veel terecht gekomen want bij elk verdacht geluid werd ik wakker. Na een doorwaakte nacht ging ik, zodra het licht werd, naar huis. Het heeft lang geduurd eer mijn ouders te weten kwamen dat ik alleen in de bunker had gesla pen. Wel was het een van de laatste keren dat wij er geslapen hadden. Spoedig daarna werden de duinen tot Sperr- gebiet verklaard. De bunker is inmiddels weer vol zand gesto ven. Soms, tijdens een wandeling door de dui nen, zie ik nog een klein randje boven het zand uitsteken. Dan komt de herinnering aan die bij zondere nacht weer naar boven. Het is te hopen dat deze bunker nooit meer nodig zal zijn. K. JELLEMA

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 37