142 bij de Helderse Uitgeverij Berkhout Co voor 25 cents per stuk. Van elk exemplaar "zal 10 cents worden afgezonderd voor dat doel". De redacteur van 't Vliegend Blaadje voegde er nog aan toe: 't Werkje ziet er, op goed papier gedrukt en in zijn nette omslag, zeer presentabel uit, zoals we trouwens van den fa. Berkhout Co gewend zijn." Dat zal best, maar zo'n zin doet toch wat vreemd aan als je weet dat 't Vliegend Blaadje door dezelfde drukkerij werd uitgegeven. Uit een advertentie in dezelfde krant van 28 augustus 1886 blijkt dat diezelfde Zaterdag des namiddags 2 uur de onthulling van het monu ment zou plaatsvinden. In 't Vliegend Blaadje van 1 september 1886 staat het verslag: "Zaterdag waren we, op de begraafplaats alhier getuige van een plechtigheid. Rondom een grafmonument, dat nog omhuld was, stond een kleine schare. Eén der omstanders, de heer L. Vermeulen, nam 't woord en deelde in korte, maar welgemeende woorden mede, dat enige vrienden van wijlen Cornelis Dito, 't initiatief hadden genomen om de gedachtenis van den braven en eenvoudigen vletterman aan de ver getelheid te ontrukken en daarom, gesteund door vrijwillige bijdragen, dit gedenkteken had den gesticht. Daarna werd het omhulsel weggenomen en ver toonde zich de gedenksteen aan aller blikken. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer Hanekroot en burgemeester Stakman Bosse, naar aanleiding der plechtigheid. Eén der familieleden hechtte een grafkrans aan het kruis, dat het monument kroont, als blijk van hulde, en bedankt in naam der bloedverwan ten de woordvoerders en verders allen die had den samengewerkt om de herinnering aan Cornelis Dito, de held in stormgevaar, leven dig te houden. 't Monument is door onze plaatsgenoot, de steenhouwer Simon, net en sierlijk vervaardigd uit arduinsteen. Op de voorzijde ziet men de reddingboot uitgehouwen en daaronder de vol gende inscriptie: 1 1 1 Hier rust in vreê Door eenvoud groot De held in stromgevaar Zijn leven was de zee zijn boot Bij stormgeloei en nood geschrei, was hij daar En gaf zijn leven altijd vrij Van zelfbehoud wist hij m- Op de achterzijde leest men: Hier rust Cornelis Dito geboren 9-7-1831 overleden 19-12-1886 De herinnering aan de eenvoudige vletterman, die zich overigens wel een huis in de Koning straat kon permitteren, werd ook levend gehou den doordat bij raadsbesluit van 9 juni 1886 de vroegere Bosstraat in de van Galenbuurt naar hem vernoemd werd. Na de tweede wereld oorlog (raadsbesluit 1-12-1948) werd een straat naar hem vernoemd in het nieuwe Oud Den Helder; de "oude" Dito-straat werd toen M.H. Trompstraat. 16) J. T. BREMER. LW^i'ü,

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 30