r~ bezwijken. Hoezee! De moedige jongeling tant geld, op Donderdag den 29 januari 1852 wint; hij nadert meer en meer! Nog eenige des namiddags ter 1 ure, in het lokaal Tivoli, krachtige slagen en God lof! Hij heeft de van de HOL of CASCO, genaamd Gezina schier zinkende plecht bereikt! Jantina, gevoerd geweest bij kapitein H. situh I ^6]^"*bes^ vrnj" glorieua» rijtoer m een Lig, De gemeenschap is daar gesteld, en met hoe- rijtuig van de Koning en zijn uitgebreide diner i de veel gevaar ook vergezeld, één voor één onder- met "het heele hof' zal meester Heeroma zich zo'n nemen de schipbreukelingen, langs de lijn, den hebben laten vertellen door.....Ja, door wie? heb- togt naar het strand en volbrengen dien gelukkig! Heeroma schrijft letterlijk: "Hooren we, hoe lijk. De laatste die den togt naar den wal onder- Dito dit voorval in later jaren aan een zijner neemt is Cornelis Dito, die met gejuich door zoons vertelde." Volgens de gegevens uit de betrekkingen en vrienden, maar vooral door de Burgerlijke Stand had Cornelis Dito, die kort dankbare geredden wordt begroet. Brul, nijdi- na het gebeuren met de "Gezina Jantina" op van ge zee, nu uw prooi U door het moedig gedrag 22 april 1852 gehuwd was met de uit Hoorn mis- van dezen jongeling is ontrukt!" afkomstige Diederica van Riel (1831-1906), dele twee zonen, Volkert (25 okt. 1858) en Cornelis De berichtgeving in de krant was wel wat sim- (11 dec. 1871) en vier dochters Grietje (19 dec. peler: "Hedenmorgen omstreeks 4 ure, is in de 1853), Johanna (6 aug. 1855), Martha (11 jan. nabijheid van Huisduinen, eene kof gestrand, 1857) en Anna (27 dec. 1860). Het weekblad geladen met raapzaad. Na drie vruchteloze van Den Helder en het Nieuwediep van 8 maart stui- pogingen met de reddingboot, waarbij de kabel 1852 vermeldt: "Amsterdam, 3 maart. Zijne Jing dadelijk afsprong en een gat in de boot werd Majesteit de Koning heeft aan Cornelis Dito, djze geslagen, toen ze op zij van de kof gereed lag wonende in deze gemeente, een blijk van goed- tuig om de bemanning te laten overstappen, is het keuring en tevredenheid toegekend wegens de ïelis den sloeperlieden eindelijk met levensgevaar redding der equipage van het in Januari j.1. nabij tel- mogen gelukken de equipage door middel van Huisduinen gestrand kofschip Gezina Jantina, aag- eene lijn, welke door C. Dito zwemmende aan met veel levensgevaar, een gouden medaille, vor- boord werd gebracht, te redden. Men hoopt dat benevens een gratificatie van f 100,-." Dat was i op het vaartuig nog behouden zal blijven, hoewel de beschikking. De uitreiking vond twee maan- om het zwaar werkt." 4) den later plaats op het gemeentehuis in de de raadsvergadering van 12 mei 1852 door de tus- Dat het schip als verloren werd beschouwd loco-burgemeester A. Boomsma. (Weekblad men blijkt uit een advertentie in de krant van twee Den Helder/Nieuwediep 17-05-1852). Dezelfde ij in weken later (26 januari 1852). krant vermeldt op 31 Mei 1852: "Door tus- *t te Publieke verkoping aan Den Helder. Om con- schenkomst van het Gemeentebestuur is van- m

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 25