DE WINDWIJZER ANNO 1868 m '9 Als geboren en getogen jutter uit Oud Den Helder was mijn speelterrein in de 50-jaren natuurlijk de dijk. Met name de kluft bij de "windwijzer" was een favoriete plek waar we met onze zelfgemaakte karren naar beneden konden raggen. Ook de "windwijzer" zelf was een plaats die je intrigeerde. Je probeerde wel tussen de spijlen van het hek door te gluren om te zien wat zich nu afspeelde in dat gebouw tje en bij al die kastjes en dergelijke die op het terrein rond het gebouw stonden. Helaas werd je er niet veel wijzer en ook de heer Tabeling, die er in mijn herinnering werkte, was niet bereid je nieuwsgierigheid te bevredigen. Bij mijn constante speurtocht naar boeken en prenten over Den Helder vond ik bij een anti quaar een prent uit een Duits tijdschrift uit 1868. Op deze prent van de Helderse stadstekenaar uit die dagen, J.C. Leich, staat de "windwij zer", zoals het complex er toentertijd uitzag, afgebeeld. De windwijzer, ook observatorium genoemd, was in de zomer van 1843 in gebruik genomen. Het was het eerste meteorologisch observatorium in Nederland en kwam tot stand vooral dank zij het beijveren van de opzichter van Waterstaat C. v.d. Sterr. De afbeelding toont het observatorium toen het ongeveer 25 jaar in gebruik was en het ook al wat uitbreidingen had ondergaan. Dat het observatorium toen al belangrijk werd geacht mag blijken uit de vele belangrijke bezoekers die er geweest zijn. Zo bezocht in 1854 Z.K.H. de Prins van Oranje en in 1870 Z.K.H. Prins Hendrik het observa torium. Het afgebeelde hoofdgebouw met de twee torens is tot enige jaren na de eeuwwis seling in gebruik geweest. Toen werd er een nieuw gebouw neergezet met op het dak hier van een houten toren. Een 25 jaar later is deze toren verwijderd en is de bekende betonnen toren neergezet. Het houten gebouwtje is, zon der de toren op het dak, nog dienst blijven doen tot 1972 toen het gehele complex in verband met de dijkverzwaring ten offer viel aan de slo pershamer. Op de prent staan, rondom de cen trale tekening, de gebouwtjes en apparaten afgebeeld die toen op het terrein stonden. Het bijzondere is dat op de achterzijde van prent nog een deel van de beschrijving van die afbeel dingen is te vinden en het is interessant om eens na te gaan welke meetinstrumenten er rond 1868 opgesteld waren en hoe ze werkten. Aangevuld met wat ander feitenmateriaal levert dat de volgende beschrijving op van de wind wijzer van rond het midden van de vorige eeuw. Centrale afbeelding Hierop zien we het hoofdgebouw afgebeeld met aan weerszijden een toren. In de linkertoren stonden instrumenten opgesteld om de elektri citeit in de lucht te meten. In de rechtertoren werd de windkracht en de windrichting geme ten. Dit gebeurde door middel van een zeer grote windvaan, waaraan een houten bord of plaat was bevestigd. Aan dit bord was een gewicht opgehangen met een touw dat over een spiraalvormig rad liep. Hoe harder het waaide, des temeer druk er op het bord werd uitgeoe fend en hoe meer het gewicht werd opgelicht. Aan het spiraalvormig rad, waarover het touw liep en dat dus draaide door de trekkracht van het houten bord, was een stift bevestigd die op papier de winddruk optekende. Tegelijk werd de windrichting geregistreerd. De enorme wind vaan is op deze tekening, en ook op andere afbeeldingen uit die jaren, duidelijk te zien. Vanwege deze zelfregistrerende meetinstallatie met de grote windvaan in de toren kreeg het observatorium in de volksmond al snel de naam "De Windwijzer". Omringende afbeeldingen boven v.l.n.r. a) In dit gebouwtje bevond zich de regenmeter. Deze bestond uit 8 cilinders die opgesteld

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 18