RUZIE OM DE DILIGENCE 126 Ereveld in Kapelle (Zeeland) overgebracht. Een aantal Engelsen werd herbegraven op het Com- monwealth British War Cemetery in Bergen op Zoom. In de periode van deze plechtigheden brachten Engelse familieleden een bezoek aan het graf van hun omgekomen naasten in Den Helder. Ook zijn er Duitse oorlogsslachtoffers overgebracht naar het kerkhof voor Duitse gesneuvelden te IJsselsteyn-Venray in Limburg. STICHTING OORLOGSGRAVEN In de jaren zestig is een aantal erehoven op gemeentelijke en particuliere begraafplaatsen aangelegd. Het onderhoud kon doeltreffender uitgevoerd worden en er werd op deze wijze in diverse gemeenten een centraal punt gecreëerd waar jaarlijks herdenkingsplechtig heden gehouden konden worden. Zo is in die jaren ook het Erehof op de Algemene Begraaf plaats van Den Helder tot stand gekomen. In november 1961 heeft de oorlogsgravenstichting de stoffelijke resten van twintig, zowel burger als militaire, oorlogsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog, die verspreid begraven lagen op de Algemene Begraafplaats, overgebracht naar het door de gemeente aangelegde Erehof, ont worpen door de toenmalige directeur gemeen tewerken Jhr. S. Laman Trip. In de loop van dat jaar zijn door de zorg van de stichting oor logsgraven zogenaamde stichtingsstenen op de graven van de slachtoffers geplaatst. Op deze uniforme Portland stenen, waarop de persona lia van de slachtoffers vermeld staan, staat ook de Nassause Leeuw en de woorden "Koninkrijk der Nederlanden" vermeld. De oorlogsgraven stichting werd 1946 opgericht met als doel de aanleg, het inrichten, instandhouden en verzor gen van de Nederlandse oorlogsgraven, waar ter wereld ook gelegen. Ook het onderhoud van de in Nederland verspreid liggende graven van leden der geallieerde strijdkrachten, voor zover daarvoor niet door het betrokken land wordt zorggedragen, behoort tot hun taak. OPDAT ZIJ MET EERE MOGEN RUSTEN. Met dank aan: Sectie Militaire Geschiedenis Den Haag, Instituut voor Maritieme Historie Den Haag, Oorlogsgravenstichting Den Haag, Marine Voorlichting (Peperhuisje) Den Helder. RENS SCHENDELAAR ..."Als de stoomboten de vaart op het kanaal moeten staken wegens ijsgang, dan moet men zich behelpen met het middeleeuws middel van ver voer de oude diligence" zo schreef een reiziger in 1863 op zijn reis naar Den Helder. De wagen uit Haarlem had het tot Alkmaar gebracht maar was nu genoodzaakt te wachten tot namiddags 2 uur. Deze dienst werd onderhouden door mevrouw G. van der Haagen-Zwart die sinds 27 okt. 1858 een concessie had om bij besloten water te rijden. De wagendienst naar Nieuwediep stond op naam van Cornelis Former en Dirk de Vaan die hun concessie om bij besloten water te rij den reeds een jaar eerder hadden ontvangen, namelijk op 7 oktober 1857. Om deze dienst rendabel te maken zochten de concessiehouders contact met elkaar en besloten een aanvraag in te dienen om de dienst geza menlijk te exploiteren. Gedeputeerde Staten van Noordholland besloten op 31 december 1861 er in te bewilligen dat de beide vermel de wagendiensten gedurende deze winter ver enigd worden uitgeoefend, onder voorwaarden dat de bepalingen worden opgevolgd welke omtrent de uitoefening van die diensten elk afzonderlijk bij de oorspronkelijke concessie zijn gesteld. Helaas duurde de samenwerking aan de Helderse zijde niet lang. Op 13 oktober 1863 verzocht Former aan de commissaris des

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 14