124 '2~ lijden officieel had aangegeven aan de com mandant van de vloot en het dorpsbestuur. Want als de schout (burgemeester) niet formeel op de hoogte was gesteld werd er niet begraven, de doodgraver had zelfs de opdracht de kist te laten staan! Dit had ongetwijfeld financiële redenen. In de jaren 1800 werd het begrafenis protocol in de zeeorders vastgelegd om stipt opgevolgd te kunnen worden. De algehele lei ding lag bij de commandant van de vloot, maar het voorbereidende werk op de begraafplaats viel onder de doodgraver. Maar het was dan ook een plechtigheid die vlekkeloos en met alle eerbied moest verlopen. Tot het tijdens een begrafenis verkeerd ging, maar dan ook totaal verkeerd, of kwam er een kwestie tijdens de ceremonie op schandelijke wijze aan het licht? Het was in ieder geval een schrijnende gebeur tenis die zich in 1853 op de Algemene Begraaf plaats van Den Helder afspeelde. Commandant Steffens van 's Rijksmarine schreef dan ook direct het volgende aan het gemeentebestuur. "Eenmaal de grafkuil genaderd, werd al dat decorum op eene ergerlijke en onkiesche wijze daar ophoudt, door de lijken aan den weg in een nauwelijksch goed gegraven kuil, waarin nog de overblijfsels der kisten en doodsbeen deren voorhanden zijn van de aldaar vroeger begravenen, terwijl de kuil halfvol water staat, zoodat dezelfde overblijfsels dienen moeten om de daarin opnieuw nedergelaten kist meede te dekken". Het zal een vreselijke aanblik voor de rouwstoet geweest zijn. Natuurlijk waren er de excuses van het gemeentebestuur omdat het recent aangekochte oostelijk gelegen land nog aangelegd moest worden. En de doodgraver dan? Tja, namens hem werd gezegd dat hij "bij het opgraven van lijken en het maken van graf kuilen voortaan de vereiste zorg zal dragen". De ceremonie van een militaire begrafenis van de Koninklijke Marine is nog steeds indruk wekkend. Een kist overdekt met de konink- rijksvlag met daarop hoofddeksel, versierselen met eretekenen en medailles. Gedurende de tocht over de begraafplaats staan en blazen de tamboers en pijpers de dodenmars, de trommen zijn met zwart vlaggedoek overtrokken. Op die dag zullen de Nederlandse- en de Geusvlag op Hr.Ms. schepen in de haven en op de rede half stok hangen. INKOMSTEN VOOR HET WEESHUIS De wezen verzorgden een aantal jaren aan het begin van 1800 het vervoer met paard en wagen van de overleden militairen uit het "hospitaal der Marine" naar de Algemene Begraafplaats. Dit hospitaal, ook wel de ziekenkaag genoemd, lag aan het Nieuwediep iets ten zuiden van nu de Zeedoksluis. Uit de "copien van de reke ningen van 't begraven der lijken en van het wasschen door het weeshuis gedaan" blijkt dat dit per overledene 8 frank (het was in de Franse Periode) opleverde. Daarbij zullen ongetwijfeld ook doden van de Franse oorlogsvloot naar de begraafplaats vervoerd zijn. In hun registers werd dit beschreven als "des decede (overle denen) a 1'Hospital, Maritime au Port le Nieuwe diep". Volgens de notities van "de Heeren ge- charseerd (belast) met de betaling vant rijden der dooden en begraven vant hospitaal Johanna Anna liggende int Nieuwediep debet aan de wees en arm besorgirs van de Helder en Huijsduijnen", duurde deze betalingen niet lan ger dan tot 1822. In de weeshuis-registers uit het jaar 1812 is duidelijk te zien hoe deze in komsten dat jaar in verhouding stonden met de overige verdiensten van het weeshuis: collecte 313:00 melk en kaas ƒ217:15 waterputten 639:00 kinderen in dienst 420:00 zand uit duijnen 100:00 doodkleede (etc.) 350:00 Maar in de boeken van het weeshuis staan meer inkomsten vermeld die verband houden met de begraafplaats. Al heel lang was daar al het ver huur van het "doot kleet", wat over de kist en de baar hing tijdens de lange tocht van de beide kustdorpen naar de Algemene Begraafplaats. Een aantekening uit 1681 vermeld "20 april van doot kleed ontvangen 1:40:0". Dit bedrag varieerde nogal sterk en moet vermoedelijk ook als een gift gezien worden van de nabestaan den aan het altijd armlastige weeshuis.

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 12