97 het zand wordt namelijk niet óp het strand, maar op de onderwateroever vóór het strand opgebracht. Twee miljoen m3 zand, die twee jaar geleden 600 m. uit de kust gestort wer den, maakten dat de Terschellinger kustlijn in twee jaar tijds zelfs 15 a 30 m. zeewaarts ver schoof! Dit resultaat zal stellig in de studie over de Noorderhaaks/Molengat-problematiek "meegenomen" worden. NIEUWE CYCLUS? Intussen zit de natuur natuurlijk niet stil. Zij lijkt zelfs al druk doende te zijn een antwoord te vinden op een andere belangrijke vraag: welke geul(en) zal(zullen) de taak van het Molengat overnemen wanneer dit zich sluit? Al in 1975 werd er voor het eerst een nieu we geul waargenomen ten westen van de Noorderhaaks, die in 1983 smaller en dieper geworden was {Vh m. breed, 6 m. diep). Als de natuur deze geul voorbestemd heeft om de functie van het Molengat over te nemen, zou het proces van de stranding van de Noorderhaaks op Texel door een of meer zware stormen van nature kunnen versnellen. Daar komt nog bij dat er ten westen van deze nieuwe geul een nieuwe ondiepte omhoog komt: deze zou het begin kunnen betekenen van een nieuwe zandbank! Dan zouden we hier het koppel spelers in een volgende cyclus in het vizier krijgen! Wie bedenkt er een paar leuke namen voor? SLOTSOM Het antwoord op de vraag wat er met de Noorderhaaks/Molengat gaat gebeuren, hangt er van af of de mens in de natuurlijke cyclus zal ingrijpen in het verlangen om het proces te beheersen resp. te versnellen. Het is maar de vraag of dat meer zekerheid oplevert dan een natuurlijk verloop der dingen. De tijd zal het leren. Tot zolang zullen wij Nieuwediepers de gang van zaken zeer geïn teresseerd volgen vanaf de zijlijn, dat wil zeg gen vanaf de dijk. J.K. SCHENDELAAR NOTEN (1) Dit artikel was al in september 1995 gereed, maar is omgewerkt met het oog op de in novem ber d.a.v. in de pers gepubliceerde berichten over het Molengat. (2) Nieuwediepers blijven dit "waddeneiland" hardnekkig Razende Bol noemen, maar offi cieel heet de plaat na de vereniging van de Razende Bol met Noorderhaaks I bij instanties als Rijkswaterstaat en de Dienst Kust en Zee: Noorderhaaks. Men zou eigenlijk moeten spre ken van Noorderhaaks II. (3) Zo zijn er bij Rijkswaterstaat al heel wat interne rapporten verschenen, niet altijd even gemakkelijk toegankelijk. Zie b.v. De Reus, 1980 en 1985, Glim et al., 1987. (4) De vorming van een drempel in een geul lijkt nogal eens de inleiding te vormen van het verzanden van die geul. LITERATUUR G.W. Glim et al., 1987. Erosie en sedimentatie in de binnendelta van het Zeegat van Texel. 1932- 1982. Rijkswaterstaat: notitie ANWX 87.H.201. J.H. de Reus 1980. Ontwikkeling Zeegat van Texel. Rijkswaterstaat: notitie WWKZ 80.H.248. J.H. de Reus 1985. Ontwikkeling Noorderhaaks. Rijkswaterstaat: notitie WWKZ 85.H.209. L.P. Sha 1990. Sedimentological stu dies of the ebb-tidal deltas along the West Frisian Islands, The Netherlands. Dissertatie. Utrecht. H. Schoorl 1990. Kustgenese - kust genezen? in: Kust en Kaart. Schoorl. BIJLAGE Proeve van een overzicht van de morfologische cyclussen in de buitendelta in het Marsdiep aan de hand van kaartmateriaal en literatuur. I. NOORDELIJK DEEL VAN DE DELTA. 1De cule: stroomgeul bewesten Texel - strandt plm. 1400 op ZW-Texel met een zandbank. 2. Landsdiep van Texel: is in 1583 een margi nale vloedgeul noordelijk van 3 - zwaait kloks- gewijs om - strandt in 1623 op Texel met een zandbank. A. Voltooide cyclussen:

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 9