96 een afstand van 1,7 km. oostwaarts af (plm. 60 m. per jaar). Het aan de westzijde weggesla gen zand wordt echter goeddeels aan de noord kant weer afgezet, waardoor de plaat niet alleen oostwaarts maar ook (meer?) noordwaarts beweegt. Aan de ZW-punt is een landtong ont staan die snel oostwaarts ombuigt (fig. 1). De Noorderhaaks dwingt het door zijn opdringen smaller wordende Molengat te verdiepen, wil het dezelfde hoeveelheid water kunnen ver werken: in 1983 werd er al een diepte van - 24 NAP gepeild. De drempel met het Marsdiep is echter de laatste tijd 3 m. ondieper gewor den (4). De conclusie mag zijn dat er nog altijd een evenwicht bestaat, maar dat het wel de vraag is hoelang de ebstroom in het Molengat nog sterk genoeg zal zijn om de oprukkende Noorderhaaks te weerstaan! Zou de invloed van deze ebstroom afnemen, dan is het gevecht op leven en dood voor het Molengat snel beslecht! In dit alles valt geen afwijking van het patroon van de cyclus waar te nemen! VELERLEI BELANGEN Er zijn bij de toekomst van Noorder- haaks/Molengat grote belangen in het spel. Het Molengat is een druk bevaren route, die gebruikt wordt door vissers uit Den Helder, Texel en Wieringen, door schepen van offsho re, douane, politie en de reddingboot. Zou het Molengat dichtzanden, dan zal het een uur lan ger kosten om de Helderse haven te bereiken. Dat betekent een groot economisch belang. De kustverdediging vormt een ander belang. De door de opdringende Noorderhaaks veroor zaakte afslag van ZW-Texel vergt al jaren mil joenen aan zandsuppleties om deze binnen de perken te houden, d.w.z. binnen de regerings beslissing om de huidige kustlijn te handhaven. "Openhouden dat Molengat", zegt de scheep vaart natuurlijk, en pleit zelfs voor uitdiepen van de geul om de toegang tot de haven van Den Helder voor grotere coasters te verbete ren. Dat zou ongetwijfeld tot nog sterker afslaan van de Texelse kustlijn leiden, gepaard gaande met nog hogere kosten wegens zand- opspuiting. "Diep dan het Westgat maar uit", zegt de scheepvaart daarop. Maar dat heeft een geweldige drempel - zie noot 4 -, wat de zaak niet eenvoudiger maakt. Het vormt ech ter toevalligerwijs een onderdeel van een sug gestie van Schoorl (1990, 132) om met een dam vanaf Kaaphoofd de Zuiderhaaksgronden aan de Huisduiner kust vast te hechten, ten einde de Noordkop zijn historische kaapfunc tie terug te geven en zodoende een oplossing te bieden voor de voortdurende kustafslag van Bergen tot Texel. Rijkswaterstaat kondigde onlangs aan een nieuwe studie te beginnen over de vraag of de natuurlijke cyclus ver sneld kan worden door een dam in het Molengat te leggen met zand uit de Noordzee ter bespoediging van het verhelen van de Noorderhaaks aan Texel. Er zou dan een eind komen aan de kustafslag en de geldvers lindende zandsuppleties. Bij recente proeven op Terschelling is trouwens gebleken dat een nieuwe methode van zandopbrengen goedko per is omdat zij de kustafslag niet alleen voorkomt, maar zelfs kustaanwas bevordert: Fig. 6 Deze afbeelding laat zien hoe het molengat omgezwaaid is sinds 1838 tot heden onder druk van de Noorderhaaks. Zie ook fig. 1. Stranding van deze plaat met verzanding van het Molengat lijkt aanstaande (naar Sha, 1990).

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 8