- In 1838 bleef Onrust voor het eerst ook bij vloed droog (fig. 4). Tussen 1851 en 1908 legde deze bank een afstand oostwaarts af van 4 km. (plm. 70 m. per jaar). Het aan zijn noordkant stromen de Noordergat zwaaide kloksge- wijs om, liep al in 1796 even wijdig met de Texelse westkust. Zijn as naderde steeds meer de ZW-punt van het eiland, totdat Onrust ten slotte omstreeks 1910 tijdens een zware storm het Noordergat geheel met zand opvulde, en dus met Texel ver heelde (fig. 5). Tussen zijn "ont staan" en "vergaan" waren 70 a 80 jaren verlopen.... DE HAMVRAAG De hamvraag is nu dus: zal het duo Noorderhaaks/Molengat de zelfde cyclus doorlopen? Anders gezegd: zal de Noorderhaaks zo'n 80 jaar na zijn "ontstaan" even zuidoosten van de delta alweer een nieuwe cyclus gestart met het ontstaan van een kleine nieuwe geul c.a. Sinds er redelijk betrouwbare zeekaarten van de buitendelta van het Marsdiep beschikbaar zijn ten behoeve van de scheepvaart - in 1583 teken de Lucas Jansz Wagenaer de eerste: zie fig. 2 -, is met behulp daarvan de beweging van geulen en zandbanken ter plaatse duidelijk na te gaan. Dan lijken zich in het noordelijk deel van de delta vijf cyclussen te hebben afgespeeld en is een zesde bezig zich te voltrekken, met "onze" Noorderhaaks/Molengat. Verder zijn er een paar niet tot volle ontwikkeling gekomen of nog in een beginstadium. Voor de liefhebbers zijn ze allemaal kort samengevat in de bijlage 3. VOORBEELD Ter verduidelijking volgen de lotgevallen van het al genoemde duo Onrust/Noordergat wat meer gedetailleerd. 94 "-v-s x/. Fig. 2 Zo tekende Lucas Jansz Wagenaer de situatie rond het Marsdiep in 1583. Univ. Bib!., A'dam). Opmerkelijk is dat de hoofdgeul west-oost loopt: dat is in 1608 al sterk veran derd. Het Spanjaardsgat is al een heel eind gevorderd bij zijn noordwaartse ommezwaai, (zie fig. 3). Fig. 3 zo zwaaide het Spanjaardsgat ruim 90° noordwaarts om tussen 1530 en zijn "stranding" op Texels westkust omstreeks 1740. Zie cyclus 3 in de bijlage, (naar Sha, 1990).

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 6