104 45 daadwerkelijk in dienst. Die werden geloot uit 61 geschikte kandidaten, zij het dat er twee plaatsvervangers en vier nummerverwisselaars waren. In Den Helder werd opnieuw een dienstdoen de schutterij opgericht, omvattende zeven offi cieren, 280 actieve schutters en circa 160 reservisten. Daardoor onderging het Artillerie Vrijkorps "eene aanzienlijke vermindering van leden", namelijk van 222 naar 153. Op 30 augustus werd een concours gehouden, waar aan ook werd deelgenomen door de scherpsc huttersvereniging uit Schagen. Op de natio nale wedstrijd in Den Haag was het Vrijkorps vertegenwoordigd. De oefeningen om bij der gelijke wedstrijden goed voor de dag te kun nen komen geschiedden onder leiding van "den lsten Luit.-Adj. De Meijer en den lsten Luit. Paravacini di Capelli". ONDERWIJS Aan de normaal- kweekjschool ontvingen vijf rijkskwekelingen en zeven van de gemeen te hun opleiding. De lagere industrieschool met vierjarige cursus in de wintermaanden (oktober-maart) had 40 leerlingen. "De bij zondere school voor uitgebreid lager en mid delbaar onderwijs van den heer C.J. Blok, heeft bij raadsbesluit van 19 Mei een jaar- lijksch subsidie van 2.400 ontvangen, tot uitbreiding van het aldaar te geven onderwijs. Behalve door den directeur wordt aldaar les gegeven door drie onderwijzers" aan 55 leer lingen. Zesenveertig leerlingen bezochten de gymnastiekschool, maar ook de kwekelingen van de normaalschool en de weesjongens volg den er lessen. ARMWEZEN De algemene toestand werd door het provin ciebestuur als zeer ongunstig beoordeeld. Waarom? Omdat de gezondheidstoestand slecht was: "koortsen heerschten alom, bepaal delijk in de tweede helft des jaars; de sterfte was groot". Voorts waren de prijzen van vele "levenssbenoodigdheden" hoog en de aardap pelteelt en tuinderij ("die vooral voor de min dere klasse van overwegend belang zijn") had- Het uit 1874 stammende gebouw aan het nieuwediep.

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 16