DE LOTGEVALLEN VAN DE UTRECHT 100 ONDERSCHRIFT Gaarne zou ik enkele aantekeningen bij deze reactie plaatsen: 1Zou er niet eerst, misschien al in de Romeinse tijd, een kustopening bestaan kunnen hebben (bijv. een zeearm of een getijgeul), die pas veel later verbreed en verdiept is, mogelijk onge veer 100? Het "gat van Ente" meer noordelijk aan Texels westkust is toch ook in de le eeuw v. C. ontstaan? Waarom kan zoiets ten hoogte van Huisduinen niet gebeurd zijn? Dat ik bepaalde feiten niet betwist, wil niet zeggen dat ik ze onderschrijf, maar dat de mij toegestane plaatsruimte vol was. De archieven van Egmond noemen 1170 niet als jaar van ont staan van het Marsdiep en zijn overigens his torisch niet altijd betrouwbaar, voor zover ze niet vervalst zijn. 2. Ik wijs alleen op het voorkomen van een andere periodiciteit in de literatuur, die de auteurs niet vermelden in de lijst van geraad pleegde literatuur, zodat zij die niet bij hun stu die betrokken hebben. Zij zouden na kennis neming van diens dissertatie met Sha Li Ping in discussie kunnen treden. De zeesleepboot UTRECHT (II) werd in het voorjaar 1939, na het afkondigen van de voor mobilisatie, onder contract met de Koninklijke marine in de haven van Den Helder gestatio neerd. De UTRECHT (ex. STRAAT SOENDA), een bij scheepswerf Gusto in Schiedam in 1919 gebouwd stoomschip van 316 ton, werd in november van datzelfde jaar door de eigenaar Bertus Bernhard, voor het in die tijd enorme bedrag van vierhondervijfenzeventigduizend gulden, aan Wijsmuller verkocht. 3. Na Zagwijns kaartpuklicatie zijn er alweer heel wat publikaties verschenen over afwij kende opvattingen, bijv. Woltering, 1994. Overigens heb ik niets beweerd over een door braak in 800, maar wordt in die latere litera tuur zelfrond 500 al een Maredeop aangeno men als getijdegeul. 4. Niet ik vergis mij, maar de auteurs hebben in hun Lexicon van Kunzel c.s. de verkeerde pagina's geraadpleegd. Op p. 285 staat dat Uueromeri (ook Over meer) komt van uver over stroomopwaarts, en zuidelijk van Nederhorst den Berg ligt. Vgl. uteromeri van uter buitenwaarts, d.w.z. stroomafwaarts: Uitermeer, de oude naam van het Naarderneer. Met Wieringen heeft dit totaal niets te maken. 5. Tegenwoordig wordt inderdaad aangenomen dat het veen in de huidige Waddenzee pas veel later is verdwenen dan Zagwijn in 1986 nog aannam, bij. Ente, 1986. De Moerwaard is op de kaart van Sgrooten zeer vertekend weer gegeven en lag tegen Texels oostkust aan, van waaraf ontginningen het veen inliepen; tot bij de Afsluitdijk. J.K. SCHENDELAAR Het schip had als voortstuwer een triple-expan- sie-machine van 700 pk. Stoom werd geleverd door twee ketels die een verwarmend opper vlakte hadden van 185 m2. Wijsmuller, die tijdens de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) de meeste van zijn sleepboten naar het buitenland had verkocht - vooral Italië, Frankrijk en Rusland waren goede afnemers - had in 1918 aan diverse scheepswerven in Nederland opdracht gegeven voor de bouw van niet minder dan elf zeesleepboten. Omdat de aflevering van de bestelde schepen

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 12