62 plattegrond is getekend, bevat de kaart een situ atietekening van de bebouwing van Huis duinen, die de suggestie van betrouwbaarheid wekt. Op de kaart is ten westen van het dorp een smalle rij duintjes getekend, die aanslui ting vond bij de Helderse steenglooiïng, ver dedigd met twee stenen hoofden, het "Kijkduinshooft" en het "Noorderhooft" om de stroom uit de kust te houden. Ten zuidwesten van het dorp wordt in het duin de plaats van de "oude vuurboet" aangeduid. Een stippellijn geeft aan hoeveel verlies de duinkust tussen 1822 en 1827 heeft geleden. De vraag rijst: in hoeverre is deze plattegrond een betrouwbare afbeelding van het huizenbestand van Huis duinen omstreeks 1830. Een exact antwoord op deze vraag geeft de kadas- terkaart, die 8 juni is geda teerd, waarvoor in de twin tigerjaren van de 19e eeuw opmetingen zijn verricht, getiteld: "Gemeente Helder en Huisduinen, Sectie B Huisduinen, opgemeten door F.I. Nautz, landmeter le klas" Daaruit blijkt dat de lodingskaart van 1827 toch niet zulk een betrouwbaar beeld van de dorpsbebou wing geeft als in eerste instantie werd vermoed. De nummering van lande rijen, erven en huizen op het kadastrale plan correspon deert met een register, waarin de eigenaars en vruchtgebruikers met naam en voornaam zijn genoteerd, hun beroep en woonplaats, de "soort der eigendommen" als huis, erf, stal, tuin, wei land, etc., met klassificering naar grootte, belast baarheid en polder- en dijklasten, waarmee de percelen waren bezwaard (Rijksarchief in de Prov. Noord- Holland, Kadaster nr. 33). Uit dit register blijkt dat Huisduinen in 1832, 60 hui zen telde, met en zonder erven en zes onbe bouwde erven. Er was een schuthok (59), dat aan het polderbestuur van Helder/Huisduinen toebehoorde, waarin loslopend vee tijdelijk kon worden opgevangen. Zeven huiseigenaars had den schuurruimte: drie landbouwschuren (98, 120, 136), drie stallen (74, 119, 143), één wagen huis (63) en een stalling (71). Bij de woning van de weduwe Kroon stond een hooiberg (88). De Noord-Zuid-Hollandse reddingmaatschappij beschikte over een pakhuis (69), de Hervormde diakonie over een huis voor armenzorg (91De gemeente Helder/Huisduinen was eigenaar van twee huizen (63, 106) en een kazerne (131), terwijl de Hervormde (Gereformeerde) gemeen te eigenaar was van het complex kerk, raad huis, school met schoolmeesterswoning en erf (117, 116). De op het hier afgebeelde kadaster- kaartfragment vermelde weilanden waren eigen dom van negen Huisduiners:

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 6