84 wijs, 16 onderwijs met het oog op het beroep, en 15 tot aankweeking van kunst ontvangen hebben. Het onderwijs werd gegeven door één onderwijzer". De door 't Nut opgerichte Lagere Industrieschool telde 37 leerlingen. Het onder wijs omvatte "het rekenen, de eerste beginselen der algebra, meet- matuur- en werktuigkunde, hand- en regtlijnig teekenen. Het onderwijs is opgedragen aan drie onder wijzers, één voor de wiskundige vakken, één voor het lijnteekenen en één voor het handtee- kenen. De cursus loopt van 1 October tot 31 Maart". De zeevaartkundige school had 15 leer lingen, waarvan er tien in Amsterdam en Rotterdam examen deden. Vijf verkregen een diploma als opper-, één als tweede en drie als derde stuurman. De ook door 't Nut opgerich te Gymnastiekschool werd bezocht door 81 leerlingen, "waarvan 2 orthopaedisch behan deld werden". ARMWEZEN In "den toestand van de mindere klasse (is) in het afgeloopen jaar weinig verandering geko men", aldus het Provinciaal Verslag. WATERSTAAT Ten behoeve van het Noordhollands ka naal kocht de pro vincie voor 221,10 een gedeelte van de Koegras-Zeedijk van mevrouw De Beaufort. De vaart op dat kanaal was alleen in januari zes dagen door het ijs gestremd. Van het Helders Kanaal wer den de boorden be kleed "met Vil- voordsche steen (be veiliging tegen af slag) van den stei ger bij het Molen plein tot de ijzeren Brand aan de Doggersvaart, (uit Julianadorp het hart van het Koegras). draaibrug bij de nieuwe kerk langs de Weststraat achterzijde en van de genoemde brug tot de Doksteeg mede langs dezelfde zijde en van die brug langs de Westgracht tot nabij de Vuilnisbelt". Ook op andere manieren werd dit kanaal verbeterd. Het Metereologisch Obser vatorium meldde dat "ofschoon het weder in 1867 zelfs gedurende den zomer zeer onstui mig was, er in dat jaar geene zeer hevige stor men voorgekomen zijn". Gewone stormen waren er op 20 en 21 april en 2 en 13 decem ber. "De duinen, valleijen en voorgronden op den vasten wal, gelegen tusschen Kijkduin en de grens der gemeente Callantsoog, in Januarij 1864 voor den tijd van zes jaren verpacht, wer den beweid met schapen en leverden overigens in 1867 slechts 30 mudden aardappelen op, die voor 3 per mud zijn verkocht. De konijnen zijn er belangrijk verminderd", wat leidde tot minder overlast en schade. Het door Provinciale Staten in 1866 geopperde plan om een proef te houden met houtcultuur in de duinen ("doel matige duinbezaaijing; te storten op 50 bunder tussen den Helder en Callantsoog") ging niet door op grond van een negatief advies van Gedeputeerde Staten.

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 28