80 a 35,= per ha voor de beste gronden in 1896/97 tot 25,= voor de minste en 55,=voor de beste gronden in 1909. De koopprijzen waren in die jaren verdubbeld: van 75,= voor de minste tot 500,= voor de beste gronden in 1896/97 naar 500 tot 1.200,= in 1912. 9) Opvallend is ook dat het enorme verschil in grondprijs langzaam vermindert. Behalve het toenemend gebruik van kunstmest is vooral ook de sterk verbeterde waterbeheer sing van grote betekenis geweest, terwijl ten slotte "een betere grondbewerking toegepast door betere werktuigen" eveneens van belang was. 10) Hoewel de veeteelt nog steeds hoofd zaak is en er in deze jaren twee coöperatieve zuivelfabriekjes, de Eersteling (1891) en de Eendracht (1900) gesticht zijn, was de akker bouw vooral in de Eerste Wereldoorlog (1914- 1918) van grote betekenis. LOOPUYTDORP In 1909 vond Pieter Loopuyt, een kleinzoon van mr. Pieter Loopuyt, elf mensen bereid om samen met hem een maatschappij te vormen teneinde in de nabijheid van de school tot stich ting van een kleine nederzetting te komen. Deze Maatschap kocht 2,61 ha uit de verkoop van de heer Poortman, verdeelde de grond in 22 perceeltjes rond een plein en verkocht deze per celen aan enkele handwerkslieden en nering doenden: Jan de Graaf, timmerman aan het Loopuytpark nr. 2 was de eerste, gevolgd door Piet Kuit met een schilderswerkplaats. Simon Petrus van Nuland, manufacturier textielventer) in de Anna Paulow-napolder en Maarten Noot, kruidenier, waren de eerste neringdoenden. Maarten Noot, aanvankelijk spoorwegarbeider, wiens vrouw de overweg bij halte Koegras bediende en spoorkaartjes ver kocht, was al in 1904 met een kruidenierszaakje in het buurtschap de Kooy begonnen, maar ver huisde in 1908 naar Loopuytdorp. Al gauw bleek de belangstelling voor vestiging in het dorp zo groot dat het initiatief genomen werd tot stichting van een Nederlands Her vormde kerk. De benodigde grond werd gratis beschikbaar gesteld door de Maatschap. De eer ste steen werd op 8 oktober 1909 gelegd door Pieter Loopuyt, de initiatiefnemer van de Maatschap. De kerk, gebouwd door de plaat selijke aannemer Jan Smit (Blauwe Keet) en Jan de Graaf, naar een ontwerp van H.G.Th. Grindweg met paardenpad. (uit Julianadorp het hart van het Koegras).

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 24