HET NIEUWEDIEP IN 1868 71 Ik woonde aan het Nieuwediep - het is een jaar of vijftien geleden - en oefende er de praktijk van geneesheer uit. Kent gij het Nieuwediep met zijn prachtige haven, zijn rijkswerf, zijn hospitaal, zijn wachtschip? Het Nieuwe Diep, waar zeelieden van allerlei natiën en tongen gezien worden, Noren en Denen, Franschen en Engelschen, Grieken en Italianen, Amerikanen en Spanjaarden? Het Nieuwe Diep, waar het in het jaar negen maanden winter is en drie maan den slecht weer? Het Nieuwe Diep, waar men gaat wonen om geld te verdienen, en dat men zoo spoedig mogelijk weder metterwoon ver laat? Het Nieuwe Diep, waar renteniers niet bekend zijn, en boomen met bladeren bijna tot de vrome wenschen behooren? Kent gij het niet? Nu, ga er dan eens heen, hetzij met de texelsche stoomboot "De Burgemeester Zijlstra, die nu en dan een plezierreisje van Harlingen naar het Nieuwe Diep maakt, of met den spoor trein van Haarlem naar den Helder - het is de moeite meer dan waard. Ga er eens heen, als gij kunt, maar blijf er niet langer dan drie dagen. Enfin, ik woonde aan het Nieuwediep. Het was in den tijd toen er voor het eerst goud gevon den werd in Nieuw Holland. Wat had het vin den van goud in Nieuw Holland te maken met het Nieuwe Diep? Dit: de koopvaardijschepen die te Batavia, Soerabaja en andere plaatsen in onze oost-indische bezittingen binnen kwamen, losten toen veelal zoo spoedig mogelijk hun lading, en kregen een vracht naar Melbourne of Sidney. Daar gekomen, liepen de meeste matrozen weg, naar de goudvelden. Dan ging het schip met den kapitein, de stuurlieden, en een paar matrozen die gebleven waren, terug Het Nieuwediep met diverse zeilschepen (uit "Den Helder, ze noemden je vroeger Nieuwediep").

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 15