HET GEMAAL HELSDEUR HELSDEUR HEET HET GEMAAL. Heisdeur, de naam van het boezemgemaal bij Den Helder, heeft een grimmige klank. Deze naamgeving blaast bovendien een historisch begrip nieuw leven in. De in 1971 uitgegeven topografische kaart van het Departement van Defensie (blad 9D) geeft de naam "Heisdeur" aan de diepe geul, die het Schulpengat met het Marsdiep ter hoogte van Kaaphoofd verbindt. Het zijn vooral kaarten van jongere datum waarop dit turbulente stuk zeewater als Heis deur wordt aangeduid. Een grimmige klank. Geen wonder, want juist op deze plaats heeft de zee in vroeger eeuwen het nauwelijks beschermde land bij herhaling zwaar geteisterd. Oude kaarten laten zien, dat de betrekkelijk primitief aangelegde dijken steeds verder landinwaarts kwamen te liggen. Juist ter plaatse van de Heisdeur is de uit- schurende werking van de eb- en vloedstroom door het Marsdiep altijd bijzonder groot ge weest. De Helderse Zeewering bij Kaaphoofd, waar de onderzeese oever tot een diepte van bijna vijftig meter werd uitgeslepen, heeft Rijkswaterstaat door de jaren heen veel hoofd brekens gekost. Ook nu de zeewering is gere construeerd en op Delta-hoogte is gebracht, blijft waakzaamheid geboden. Het is merkwaardig - en misschien wel echt "Nieuwedieps" - dat de naam Heisdeur voor die grimmige waterpoort nooit tot de volks mond in Den Helder is doorgedrongen. Misschien getuigt dat van de behoefte aan een sober en nuchter taalgebruik. De Helderse Zeewering heet gewoon "de dijk" en de licht toren bij Huisduinen pleegt door een ieder "de vuurtoren" te worden genoemd. De rijkszee haven "Het Nieuwediep" is "de haven" en de veerboten van Texels Eigen Stoomboot Onder neming worden uiterst praktisch aangeduid als "de Texelse boot". Het blijkt in Nieuwediep (troetelnaam voor Den Helder) geen gewoon te te zijn, troetelnaampjes te geven aan zaken, die bij de dagelijkse dingen des levens beho ren. Maar dat wil niet zeggen, dat al die nuchtere namen als Dijk en Vuurtoren, Wierhoofd en Kuitje, Windwijzer en Ringmuur geen roman tische gedachten bij de Nieuwediepers kunnen oproepen. Ook deze nuchtere noorderlingen kennen hun fantasieën, zeker wanneer zij als kind aan de waterkant hebben gedwaald en krabben hebben "getukt" tussen de rondgesle- pen Noorse stenen van de glooiing aan de Dijk. De naam "Heisdeur" zegt de Nieuwedieper echter niets. De veronderstelling, dat de naam van zijn stad wel eens kan zijn afgeleid van "Aan den Heisdeur", vermag hem nauwelijks te beroeren. Het is een verleidelijke veronder stelling maar zij schijnt onjuist te zijn. Ten stad- huize van Den Helder heerst de opvatting, dat de naam "Den Helder" een typisch voorbeeld is van de zogenaamde "Hei-namen". Het woord "hel" duidt in dit verband iets aan, dat ten noor den van een bepaalde plaats is gelegen. Het oorspronkelijke "Helder" was gelegen ten noor den van het (oudere) Huisduinen. Vandaar. Het zou in vroeger tijden Helnere of Hellere (ook wel Hallere) hebben geheten. Het lidwoord "Den" is er later bijgekomen, maar is een tijd lang in onbruik geweest. Het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland heeft nu een nieuwe "Heisdeur" geopend en daarmee niet alleen een historisch begrip doen herleven, maar ook de nadruk gelegd op de betekenis van het project. Het is geen naam zonder meer. Evenals de oorspronkelijke Heis deur betrekking had op de eeuwige strijd tus sen de mens en de zee, verwijst de naam van het nieuwe gemaal naar een aspect van deze 32

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 8