BOEKENSIGNALEMENT 55 H.S. Danner, H.Th.M. Lambooij en C. Streef kerk, ..DIE WATER KEERT. 800 jaar regiona le dijkzorg in Hollands Noorderkwartier, Alk- maar/Edam 1994 (eindredactie: D. Aten en N.C. Woestenburg; ISBN 90-71123-28-6) 172 pag's, 49,50. G.J. Borger en S. Bruines, BINNEWAETERS GEWELT. 450 jaar boezembeheer in Hollands Noorderkwartier, Edam 1994 (eindredactie: K. Plug; ISBN 90-71123-27-8) 176 pag's, 39,50. Twee fraai vormgegeven en rijk geïllustreerde gebonden boeken met losse kaarten, uitgege ven door het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier (Edam) in samenwerking met Stichting Uit geverij Noord-Holland te Wormerveer, met fi nanciële steun van Anjerfonds Noord-Holland en het Baron de Vos van Steenwijkfonds, beheerd door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. 'Die Water Keert' is een dijkboek, dat de voor geschiedenis en de lotgevallen van het hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier beschrijft én een beeld schetst van de eeu wenlange taakuitvoering van de vroegere zee- werende waterschappen. Daarbij komen de zeewerende dijken van Noord-Holland ruim aan bod. Met name hoofd stuk 5, van de hand van Lambooij, is interes sant voor de bewoners van de Noordkop. Ach tereenvolgens passeren de revue de Hondsbos- sche Zeewering, de Pettemer Zeewering en om geving, de zeedijken van de Zijpe, Callantsoog en de Wieringerwaard de Hazedwarsdijk, als mede het Koegras (Koegraszeedijk, de Helderse Zeewering, het drama Huisduinen en de Haven- dijk). In hoofdstuk 3 figureren de (hoogheem raadschappen Hondsbossche en Hazedwarsdijk. Als extra zijn aan dit boek toegevoegd een ze vental fraaie oude kaarten (beschrijving door C. Streefkerk in het boek, (p. 148-151) die geza menlijk de gehele vroegere primaire waterke ring van het Noorderkwartier in beeld brengen. 'Binnewaeters Gewelf' beschrijft het ontstaan en de ontwikkeling van het waterbeheer. Door de ontginning van het Noordhollands veenge bied sedert de 8e eeuw begon de bodem te dalen en werd het waterbeheer ingewikkelder. De pro blemen waren voor de lokale overheden niet meer op te lossen, waarop het centrale gezag besloot tot oprichting van het bovenlokale boe- zembeherende waterschap Uitwaterende Slui zen. In de inleiding stellen de auteurs dat het "bin newaeters gewelt onder controle is", maar dat is wat te optimistisch, zoals recentelijk (septem ber 1994) gebleken is. Dit boek zal toen al ter perse geweest zijn. Een informatieve grote kaart is los bijgevoegd, met een uitgebreide beschrijving van Woltering e.a. van de ROB: "vroegmiddeleeuws Noord- Holland in kaart gebracht" (het blad Noorder kwartier van de Archeologische Kaart van Ne derland, dat een beeld geeft van landschap en bewoning tussen circa 550 en 950 na Chr.). Voor de liefhebbers van geschiedenis in het algemeen en van dijk- en waterbeheer - in deze streken letterlijk van levensbelang - in het bij zonder, zijn dit twee kostelijke boekwerken. Aanbevolen, niet om in een ruk met rode oor tjes uit te lezen, wel om in te bladeren en af en toe een stuk te lezen. L.F. VAN LOO Bij uitgeverij BV Bonneville te Bergen (N.H.) verscheen een door Jaap Plukker geschreven smakelijk boekwerkje getiteld "Staatsgeheim". Plukker's vader was kok bij de marine en hij zal thuis dikwijls van de culinaire kunst van

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 31