52 Wieringen en Texel boven NAP uitsteken. Op deze harde ondergrond vormde zich na de laat ste IJstijd een brede strandwal met duinen (zgn. Oude duinen), die van meet af aan bewoond is, later zelfs intensief. Als "nederzetting aan een waterloop" (zie hiervóór) laat Huisduinen/- Osdenne zich heel goed denken bij de in ieder geval rond 800 reeds in deze wal aanwezige monding van het Maresdeop, het (beginstadi um? van het) Marsdiep, dat als "fluvius" in de Vroege Middeleeuwen een diep en met de zee in verbinding staand water vormde (Rentenaar cit. in Borger e.a.1994, 164). De afbeelding geeft de situatie van deze omgeving rond 800 weer. Wat de Rorikesberg betreft: Rentenaar (a.w.) acht in een dergelijk landschap een vroege berg- naam als deze eigenlijk ook meer op zijn plaats. En de Rorikesput behoeft evenmin moeilijkhe den op te leveren, want in elk duin van enige omvang vormt zich van nature een zoetwater- bel die met behulp van waterputten benut kan worden. Wanneer Ermengardis, de vrouw uit het wonderverhaal, helemaal uit Vlaanderen naar Osdenne is gereisd, bezat deze put blijk baar grote vermaardheid als geneeskrachtige bron (Halbertsma 1967, 60). FORT, VLOOTBASIS, HAVENSTAD Alle genoemde elementen zijn dus in de toen malige situatie goed inpasbaar. Een aandachts punt vormt nu nog het feit dat proost Rainerus over Hosdenne spreekt als een oppidum. Oor spronkelijk betekent dit in de romeinse wereld: een nederzetting, daarna een versterkte stad, tenslotte een stad zonder meer (van Es, 1981, 131). Ook Alkmaar wordt aangeduid als oppi dum (7), maar ook burchten heten soms zo (8). De verleiding is er om ook in de literatuur geop perde suggesties inzake een "motte" van de Vi kingen of zelfs een residentie-burcht van Rorik bij Oesdom, mee over te brengen naar Huis duinen? Osdenne! Men kan trouwens ook den ken aan de forten die in de turbulente tijd van Het dorp Huisduinen met op de /oorgrond het fort "Kijkduin" t

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 28