WAT BETEKENT DE NAAM HUISDUINEN 49 Een Romeinse vlootbasis aan het Marsdiep? Vragen naar de betekenis van de naam Huis duinen zal voor menige lezer lijken op vragen naar de bekende weg. De koppeling van huis- (zen) en duinen ligt immers voor de hand, voor al wanneer men op oude kaarten ziet hoe de duinen eertijds het dorp vrijwel aan alle kan ten omgaven. Pannekeet (1988, 75) omschrijft de naam Huisduinen dan ook als "buurtschap in duinen; bewoond duingebied". De twijfel aan de juistheid van deze naamsverklaring begint, als men ontdekt dat de naam Huisduinen voor het eerst in een schrifrtelijke bron voorkomt als Husidina. Hetgeen er niet op wijst dat het twee de lid "duinen" geweest zal zijn. Die bron bestaat uit een 11e eeuws afschrift van de z.g. Goederenlijst der St. Maartenskerk in Utrecht, waarvan het zoekgeraakte origineel "op zijn vroegst kort vóór 885, maar in ieder geval vóór 896" opgesteld moet zijn (Henderikx 1987, 117). De lijst inventariseert de eigendommen die deze kerk bezat in het gebied waarover de Vikingen Rorik en Godfried heersten (862-885), en die zij na die chaotische tijd graag terug wilden hebben (1). De kerk claimt dan in Husidina drie mansi (=hofsteden), zo'n 60 ha grond, waarschijnlijk geschonken door een welgestelde eigenaar. De schenkingsoorkonde zelf is niet bewaard gebleven. De conclusie mag zijn dat Husidina met in elk geval drie boerderijen al vóór de desintegratie van het kerkelijk goederenbeheer rond 860 (Henderikx a.w., 121) bestond. En aangezien de in de lijst opgesomde bezittin gen als regel (ver) vóór de tijd van het samen stellen van de lijst verworden zullen zijn (2), zal de naam Husidina eveneens (ver) vóór 860 in gebruik geweest zijn. Hoever precies valt met deze gegevens niet na te gaan. Ook niet of de naam sloeg op een dorp, een eiland, een gebied o.d. Er zijn geen eerder geschreven bronnen waar in de naam Huisduinen voorkomt, wel latere, zoals we zullen zien. Omdat het oude Huisdui nen onbereikbaar voor onderzoek onder vele meters zand in de buitendelta van het Marsdiep begraven ligt, is er voorshands geen kans op gegevens uit archeologische vondsten, en blijft er alleen nog hoop op nadere informatie van de kant van de Naamkunde, een sinds kort meer gewaardeerde wetenschap door de benoeming van een buitengewoon hoogleraar in de persoon van dr. R. Rentenaar in Amsterdam. TOPONIEMEN. En dan blijkt dat de naam Huisduinen veel ouder moet zijn dan (ver voor) 860: zij behoort tot de namen die volgens hun opbouw en sa menhang zeker vóór de tijd der volksverhui zing, dus vóór de 4e eeuw, gedateerd moeten worden (Gysseling-Blok 1959, 14). De oor spronkelijke vorm ervan zal Husidinja geweest zijn, waarbij aangetekend wordt: "husid-inja, oud-germaans, waarin "husid" vermoedelijk een participiale afleiding is bij het indo-euro- pese "keus" (verhullen), bewaard in het ger- maanse "huson" (kous, eigenlijk omhulsel)" (Gysseling 1960, 492). Wij ontdekken hierin echter niet de reden van deze naamgeving en komen dus niet dichter bij de betekenis van de naam. We komen evenmin verder met het gege ven dat uit hetzelfde etymon namen zijn ont staan als Heusden, Hoosden, Houdain en Hosdent, en analoog Leusden en zelfs Loos duinen. Wel levert een onderzoekje naar de betekenis van al die namen een boeiende serie varianten op (zoals Husdinio, Husuduna, Hys-

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 25