48 heid der Boeren die aanvankelijk in ons land op veel kritiek stuitte. Deze kritiek sloeg om in een algemene aktie om onze stamgenoten te helpen bij de wederopbouw van hun verwoes te land. Alom werden gelden en goederen inge zameld. '"n Paar Nederlandse boere in Polder het Koegras, het aan die werk gespring en dit was nie lank nie of hulle het 15 kalwers gehad wat hulle sommer aan die Boeregeneraals uit Suid- Afrika geskenk het. Dit was vir boere van "Transvaal", soos wat hulle maar einitlik die hele SuidAfrika genoem het". "Op 'n foto van die beeste en tien van die manne wat met die skenking belas was, gesien word Op deze foto herkennen we als derde van rechts de toenmalige wethouder van Den Helder, W.C. van Breda (met bolhoed) de vijf de is Willem A.P.F.L. Hoogenbosch (met gleuf- hoed) en naast hem Van der Veer (met half hoge hoed). Bij de resterende mannen moet een Hoogschagen en een Hoornsman staan. Waarschijnlijk is Willem Hoogenbosch emo tioneel sterk bij de boerenhulp betrokken ge weest. Aan de Langevliet liet hij een stolphoe ve bouwen waarvoor zijn vrouw Wilhelmina C. Kaan op 19 juli 1900 de eerste steen legde. De nog steeds bij de familie Thomas in bedrijf zijn de hoeve kreeg de naam Oranje-Vrijstaat. In talrijke gemeenten van ons land waaronder ook Den Helder, werden de Boeren-generaals in ere gehouden door in nieuwbouwwijken stra ten naar hen te noemen zoals Krugerstraat, Bothastraat, De Wetstraat en De La Reystraat. M.M.J. HOOGENBOSCH Derde van rechts wethouder W.C. van Breda, vijfde is Willem A.P.F.L. Fioogenbosch, zesde is veehouder Van der Veer. Bij de overige mannen staat een Fioogschagen en een Hoornsman

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 24