ROND HOEVE "ORANJE-VRIJSTAAT" 47 CRISIS "Het jaar 1866, dat in zoo vele opzigten voor bijna alle ondernemingen ongunstig was, heeft zijn nadeeligen invloed ook uitgeoefend op de in onze provincie bestaande maatschappijen. De algemene financiële crisis, de oorlog, de cho lera en de veepest waren zoo vele oorzaken van de in vergelijking met andere jaren zeer gerin ge opbrengst. Daarbij kwam, dat voor de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij het jaar 1866, als over gangsperiode, door spoorversmalling en door de in dienst stelling eener nieuwe lijn (Den Hel- der-Alkmaar) buitengewoon bezwaard moest worden". Maar de opbrengst van het posterijkantoor te Helder steeg en een nieuw telegraafkantoor werd in oktober in dienst gesteld. MEDISCHE POLITIE In ons land heerste epidemische cholera; maat regelen moesten genomen worden om ver spreiding van de ziekte te beteugelen. Ook pokken en typhus sloegen toe, wat leidde tot hoge sterftecijfers. Aan cholera stierven in de Juttersstad 38 mensen (in het wat kleinere Alkmaar 124), aan typhus respectievelijk 21 en 9. De cholera had in 1848/49 nog 43 slachtoffers in Den Helder geëist (in Alkmaar toen 95). "Vier Boere-generaals en 'n 13 jarige seun het een oggend in 1903 in Nederland aangekom". Aldus berichtte "Die Oosterling" een Zuid- Afrikaanse courant van januari 1967. Dit was na die oorlog en die boere het gaan vee soek". Ten gevolge van de tegen de Engelsen gevoer de oorlog waren de boeren hun bedrijven gro tendeels verwoest en hun vee geroofd of omge komen. De Zuid-Afrikaanse kwestie bestond reeds sinds 1795, toen de Kaap door de Engelsen werd bezet. Zij negeerden en minachtten de Boeren die daar sinds Jan van Riebeek hun agrarische bedrijven exploiteerden ten behoeve van de daar passerende koopvaarders op weg naar Indië of op de retourvaart naar patria. Na de Engelse bezetting ontstond in 1836 de Grote Trek, waaruit de boerenrepublieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat ontstonden. Dra gelijke verhoudingen en perioden van spanning en crisis wisselden elkaar af totdat Engeland in 1899 troepen concentreerde in Natal. De Transvaalse president, Paul Kruger, eiste op 9 oktober van dat jaar de terugtrekking van deze legermacht doch Engeland weigerde dit en de oorlog brak uit. De OranjeVrijstaat trok partij voor hun stamverwanten en mengde zich in de strijd. In geen land was de protestbeweging zo sterk als in ons land. Men kon echter slechts toezien ofschoon menige vrijwilliger ten strij de trok. Zo veel mogelijk hielp men met gel delijke steun en door het zenden van ambu lances, maar de Boeren stonden alleen. Ondanks hun dapper verzet waren zij op 15 maart 1900 bereid tot onderhandelen doch de vijand eiste onvoorwaardelijke capitulatie. Het lot der Boe ren was snel beslist: Johannesburg, Pretoria, Bloemfontijn werden bezet en op 1 september 1900 maakte Engeland de annexatie bekend. President Kruger, hoog bejaard en niet bestand tegen het leven te velde, week uit naar Louren- co-Marques vanwaar hij scheep ging aan boord van het door koningin Wilhelmina beschikbaar gestelde oorlogschip "Gelderland". Uiteindelijk maakte de vrede van 'Vereeniging" in mei 1902 een einde aan de onafhankelijk- ii

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 23