46 VISSERIJ De visserij op paling langs de stenen hoofden leverde redelijke resultaten op. Ter afslag werd aangevoerd voor bijna 30000 ("buitengaats gevangen door elders wonende visschers"). Op de Noordzee voeren zeven boten vanuit Den Helder; de vangsten waren redelijk. Bijna een miljoen oesters werden tegen redelijke prijzen uit de bewaarplaats verkocht. De visserij langs de Helderse zeewering was nog steeds verpacht; er werd paling, geep en haring gevangen. "Eenige andere bewoners van Nieuwediep-Helder en Huisduinen vingen langs het strand bezuiden Kijkduin en op den Hors van Texel ongeveer 600 tal geep en 300 tal haringen". Voorts waren er de normale wier en schelpenvisserij. SCHEEPVAART Door de Koopvaarderssluis was het een komen en gaan van zeil- en stoomschepen van en naar Amsterdam, door het Noordhollands kanaal. Naast de 1351 zeeschepen gingen nog eens 4685 binnenschepen door de sluis. De Helderse handel richtte zich nog steeds vooral op Enge land (steenkool) en Scandinavië (hout). Op de twee scheepstimmerwerven vonden dit jaar alleen reparaties plaats. "Het nieuwe dok te Willemsoord werd in Julij 1866 in dienst gesteld. Het oorlogsschip 'Evert- sen' werd bestemd daarin het eerst te worden opgenomen. Hiertoe werd het dok, onder de noodige voorzorgen, door het dokstoomtuig ontledigd, om voor dat schip de stapeling gereed te maken. Nadat het dok weder tot het peil van het natte dok was aangevuld, kon den 29sten Mei de 'Evertsen' in het droge dok gehaald worden, waarna de ontlediging op nieuw begon, die op 4 Junij geëindigd was. Bij onderzoek tij dens en na de droogmaking bleek het, dat het metselwerk goed versteend was, en vrij van gebreken, zoodat men besloot tot opruiming van den uit voorzorg aangelegden aarden dam en de daarmede in verband staande werken. Daar mede waren deze voor de marine zo belangrij ke werken op het marine etablissement 'Wil lemsoord' voltooid". De gebroeders Goedkoop kregen toestemming om een tweede en later in het jaar een derde stoomboot in de vaart te brengen op het Noord hollands kanaal. De boten werden eenvoudig weg No. 2 en No. 3 gedoopt. P. van Vlissingen te Amsterdam en W.H. Bruno Bok te Texel kregen een concessie voor een stoombootdienst tussen Texel en het Nieuwe- diep. Haringtrekken nabij Huisduinen

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 22