territoir" ontstond er weer een vrije handel. Want deze bepaling die de kustdorpen in de Franse periode werd opgelegd tegen de sluikhandel gaf een enorme beperking van de handelsactiviteiten. Vooral de wetswijziging op het belastingstelsel van de accijnsen en de in- en uitvoerrechten was hier van grote betekenis. De handelaren hadden nu niet meer de verplichting om de goederen in de waag te laten wegen. Alleen het aangevoerde (slacht)vee werd nog gewogen. Maar ook dat zou vervallen door "het besluit van de Raad d.d. 08- 08-1865 belasting heffing op alle te slachten run deren en het daarvan afkomstig ingevoerde vleesch". De wegingen vonden nu alleen nog plaats ten gerieve van de veehandelaren en de slagers om het juiste gewicht vast te kunnen stel len. De waag van Den Helder zal uiteindelijk eindi gen als de "varkenswaag aan het eind van de Binnenhaven bij de Willemsbrug". Deze brug lag voorheen over het Heldersch Kanaal (nu Bassin gracht), daar waar dit kanaal uitmondde in de Koopvaarders Binnenhaven. Anno 1995 is het de (gedempte) omhoog lopende bocht met rijweg en fietspad vanaf de Binnenhaven naar de burge meester Visserbrug en het Noord-Hollandskanaal. De waag is in de beginjaren van deze eeuw geen gemeente waag meer maar een particuliere onder neming. De bok waarin de balans hangt en de schalen met de gewichtenkist warten nog wel afkomstig van de waag aan de Kanaalweg. Echter de eigenaar van het gebouw aan de Binnenhaven was commies der belastingen van de Wedden. Hij bezat een "zg. kleine vergunning om kleine vergoedingen" aan te kunnen nemen. Er werden circa 200 varkens per jaar gewogen, afkomstig van de boeren uit de polders Koegras en Anna Paulowna en bestemd voor de Helderse slagers. De opbrengst per gewogen varken bedroeg 30 cent. Over een heel jaar gerekend kwam er te weinig geld binnen om het waaggebouw en het weegtoestel onderhoud te geven. Een advies van gemeente-bouwmeester R. Kastelijn schrijft zelfs over een noodzakelijke aanschaf van een vee bascule voor f 150,-. Een gemeentelijke bijdrage blijft uit. Burgemeester van Stijn schsrijft zelfs dat "de inrichting daar sedert lang bestaat ten gerieve van landbouwers en slagers maar is niet door de gemeente opgericht dus ook niet onder houden". Als van de Wedden op 1 januari 1910 met pen sioen gaat duurt het niet lang meer of er komt een einde aan een tijdperk van ruim honderd jaar waag in Den Helder. Bronnen: Gemeentearchief Den Helder, inven tarisnummer 27 minuten van bekendmakingen 119 resolutien van het bestuur 135 ingekomen en verzonden rekesten 136 keuren, notificatien, reglementen en ordonnantiën 223 octrooi voor waag en waagmeester 139 straatnamen en huisnummering (1815-1900) 372 varkenswaag AZC (1900-1918) Rijksarchief Haarlem, inventarisnummer 42 ar chief Gecommitteerde Raden 4078 archief Gedeputeerde Staten 41 IJzer krukgewicht van 25 Nederlandse pon den, uit de periode circa 1850. (Museum de Waag, Deventer RENS SCHENDELAAR.

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 17