40 uit de schepen langs de dijk. Alle invoer langs andere wegen zullen als fraudeurs beschouwd en als zodanig gestraft worden". En uiteraard moest "de waagmeester sorgen dat het opgengaan en toesluiten der waag gelijktij dig met het comptoir van de gaarder der gemee- nelandsmiddelen alhier geschiedde". Dagelijks, uitgezonderd zon- en feestdagen, van 's morgens 9-12 en 's middags van 2-5 uur. Opvallende werk tijden en een zesdaagse werkweek, toch maak ten deze ambtenaren lange werkdagen door de verschillende andere fucties die zij nog vervul den zoals: kazememeester, marktmeester, gaar der, lid commissie inkwartiering, verlegger of afslager van de vis, gerechtsbode, buurtmeester etc. GOEDEREN UIT VERRE LANDEN Als havenplaats kreeg Den Helder goederen uit alle windstreken in de waag aangevoerd. Dit voor zover de oorlog tijdens de Franse periode het toe liet, maar ook over het land met paard en wagen werden de balen, vaten en zakken aangevoerd. Kruiden als: "notenmuscaten, nagelen, caneel, foelie en peper" maar ook "coffy, thees, cacau, amandelen, anijs, comijn, corenten en rozijnen, gember, vijgen, veere, boter en kaas en allerleij suikeren, grein, kooper, buskruit, hennip en hen- nipgaaren - meel - droge en natte huiden, bran dewijn, genever, liqueren, wijnen, bier, vlees, spek, ossen, varkens, lammeren en schapen, turf, brandhout, versche-, gedroogde of gezouten visch" etc. etc. Al deze goederen werden op het placaat in de waag en op het comptoir vermeld en in de regis ters bijgehouden. Dat men naar de waag ging was wel zeker, want degene die dit niet deed betaalde een hoge boete van f 200,= VERHOGING BELASTINGGELDEN Het is zomer 1814 als het dorpsbestuur "de Heere Staats Raad Gouverneur van Holland" met zijn gevolg op bezoek krijgt. Voor het bestuur de gele genheid om de gouverneur te wijzen op de slech te financiële situatie die in beide dorpen heerst. De inkwartiering heeft zijn financiële tol geeist zodat de dorpskas nagenoeg leeg is. Met klem doet het plaatselijk bestuur bij monde van maire (burgemeester) van Westerholt een beroep op de gouverneur om met onmiddellijke ingang van heden 31 augustus 1814 "de heffing tot bestrij ding der plaatselijke uitgaven te doen". Met ande re woorden een verhoging van 's landsimpost en weegloon, maar ook op het haven- en loodsgeld, gemeentelijke akten, belasting op de meelmolen, etc. etc. alles maar dan ook alles waarop een heffing lag! Een dag later, op 1 september, komt het verlos sende antwoord van de gouverneur: Hij gaat met alle verhogingen accoord. Voor de waag betekende dit wel dat per 100 pond gewicht het weegloon met acht! stuivers werd verhoogd. Door deze verhogingen werden de inkomsten van 's landsimpost en het weegloon samen voor het jaar 1814 op f 800,= geschat. Op onderstaande tabel uit de archieven van de Gedeputeerde Staten worden de opbrengsten van de wagen van omliggende dorpen en steden ver meld in een overzicht van gesloten handelsover eenkomsten met de waagmeester: "de waag staat der gesloten accoorden" gemeente 1814 en 1815 Haarlem f 615,= f 652,= Hoom f 364,= f 371,= Enkhuizen f 232 f 264,= Alkmaar f 504 f 728,= Helder en Huis f 126,= f 163,= duinen Oudeschild f 26,= f 44,= Burg en Waal f 42,= f 44,= (Texel) Den Hoom f 8,= f 8,= Schagen f 33,= f 44,= In de jaren 1860 is de waag inmiddels vanuit het oude dorp de Helder verplaatst naar de Ka- naalweg in de toenmalige wijk L. Op deze loka- tie staat anno 1995 het scholencomplex Noorder Haaks en is bekend als het Molenplein. In de vorige eeuw een prachtig strategisch punt waar de aanvoer van goederen vanuit het Nieuwediep tenslotte altijd langs kwam. Toch heeft het dan al niet meer de waag functie als in de voorgaande jaren. Door de afschaffing in 1851 van het "onvrij

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 16