38 jaar 1781 ondanks de vele geschillen die hij had met het plaatselijke bestuur en de mannen die hun brood in en rond het Nieuwediep verdien den. WAAGRECHT VOOR DEN HELDER Het is nog geen dertig jaar later als de Neder landen zich in de Franse periode (1795-1814) bevinden. Door de inkwartiering begint Den Helder zich tot een groot dorp te ontwikkelen. Een dorp waar zich ondertussen allerlei hande laren, kooplieden en neringdoenden kwamen ves tigen. Zo gebeurde het dan ook dat op 20 sep tember 1797 het Provinciaal Bestuur van Holland in Den Haag toestemming gaat verlenen "tot het oprichten eener waag aan de Helder en het aan stellen van een waagmeester". Een prachtige akte met de aanhef: Vrijheid! Gelijkheid! en Broeder schap! voorzien van het benodigde "Haagse" grootzegel. Na zorgvuldig overleg met het dorpsbestuur schreef het Provinciaal Bestuur dat de invoer "van buijten en alhier blijvende of passeerende goederen uit Vriesland, Holland en elders" niet meer in goede banen te leiden is. Zij stelden ook dat een waag noodzakelijk is want de geruchten werden steeds sterker dat er vrachtschippers en vrachtrijders waren die de accijnsen ontdoken. Het Provinciaal Bestuur schreef zelfs dat zij "meer en meer ondervonden dat de invoer van goederen op een gants onbetaamlijke en voor den Lande op een schadelijken wijzen geschiede". Harde woorden aan het dorpsbestuur dat hun han den al vol had aan de inkwartiering en alle zaken die daaruit voortkwamen. Maar een gemeente bestuur wat klaagt bij zijn superieuren over de lege dorpskas moet toch op zijn minst zijn finan ciële zaken geregeld hebben. Natuurlijk had het plaatselijk bestuur een weerwoord, hoewel de woorden dat zij graag "de gesworen waagmees ter geraadpleegd zoude hebbe als hij niet op vier uure rijden van de Helder was verwijderd (Alk maar)" niet overtuigend klonken. CORNELIS VAN HERWERDEN NEEMT GEEN BESLISSING Was er door de inkwartiering geen geschikt gebouw of ontbraken de financien voor een ver bouwing of nieuwbouw? Want ondanks de har de noodzaak van een waag en de toestemming van het Provinciaal Bestuur gebeurde er vervol gens niets Pas op 11 september 1805! wordt er door de President van de Municipale Raad (de burge meester - voorheen baljuw of schout) Cornelis van Herwerden een verzoek voorgelezen van gemeente-secretaris Dirk Zussen "Houdende ver soek om als waagmeester alhier te worden aan gesteld ten dien eijnde een locaal aanwijsend". Het was Dirk Zussen zelf die als geen ander wist hoe het met de financiële situatie van de dorps kas gesteld was. Maar hij was toch al een harde werker die samen met zijn grote vriend Jan Harge wijk- en buurtmeester was in wijk E "Smids- en Breestraat nr 275 t/m 348 in de Helder" en als verleggers de grote vispacht van de geepvisserij langs de stranden van beide dorpen aan het Marsdiep beheerden. Een veelzijdig man die Dirk Zussen! Het was geen slecht idee: een man met ervaring in dorpszaken die een voorstel deed om de waag naast zijn woonhuis te vestigen. Hij had daar ook de ruimte voor want in "zijn" wijk E woonde hij op nummer 334 terwijl de huizen aan weerszijden door hem gehuurd werden. Maar Zussen ging nog verder met zijn voorstel waar in hij het dorpsbestuur vroeg om voor het waag- Balans uit 1820, het juk heeft een wijzer met op de punt een franse lelie. (Amsterdams Historich Museum, Amsterdam)

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 14