9 Onze vraag naar de identiteit van de personen op de foto van de rund- en varkensslagerij op pagina 117 van de 7e jaargang, nr 4, leverde ons een reactie van de heren Bern Schrieken en onze oud-Den Helder deskundige Arie Boon. Op deze foto zien we van links naar rechts waarschijnlijk Jaap Moorman, de smid, en ver volgens slager Piet Schrieken, zijn zoon Klaas, zijn vrouw Elizabeth Zwaan met voor haar staande Jacob en rechts van haar haar dochter Maartje. De beide rechts staande meisjes zijn Corrie Krul van de kleermaker en Annie Spaans. Twee kinderen uit het gezin Schrieken ont breken op de foto, nl. Maarten en Neeltje. Deze laatste was als enige overlevende behulp zaam bij de identificatie. De foto werd waar schijnlijk genomen omstreeks 1917 voor de slagerij in de Smidstraat 21. Blijkens de gemeentelijke persoonsregistratie vestigde Piet Schrieken zich op 23 april 1901 als noodslachter (krengenslager), op 17 januari 1905 kwam daar ook Elizabeth Zwaan te wonen. Een advertentie uit het "Vliegend Blaadje" van december 1912 demon streert niet alleen het prijsniveau maar ook dat het vlees voorafgaande aan de verkoop voor menselijke consumptie moest worden gekookt om de ziekte kiemen te doden. Zoon Klaas had over die praktijk een smeuig verhaal. Hij beweerde dat als ze zo'n kreng hadden gekocht en geslacht, eerst de kat als proefkonijn fungeerde. Als die na enige uren nog geen rare kuren vertoonde, kreeg een arme buurtgenoot een stukje en als daar de volgende ochtend de gordijnen werden geopend, dan trok opa Piet gewapend met een gong de stad in met de kreet: "Heden vrijbankvlees". De handel vond plaats vanuit de woonkamer. Zodra er iets te verkopen was, werd het meu bilair verwijderd. Een boomstronk diende als hakblok. Na afloop werden de tafel en de stoe len weer op z'n plaats gezet. In 1924 is slager Piet Schrieken als mr. sla ger woonachtig op Langestraat 46 waar hij in 1927 is gestorven en waar zijn weduwe de zaak met haar zoons Maarten en Klaas voort zette. Maarten bleef in de slagerij van zijn ouders werkzaam welke tijdens de oorlog werd gesloopt. Na allerlei omzwervingen liet hij een nieuwe slagerij bouwen in de Willem Barentszstraat nr. 1 welke zaak nu wordt gedreven door de familie Hornyak. Op 22 juni 1995 kondigde Piet aan na 93 jaar slagerij Schrieken zijn bedrijf te beëindigen waardoor er een einde kwam aan drie generaties slager Schrieken in Den Helder. De straat van slager Schrieken.

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 9