INHOUD VAN DE ZEVENDE JAARGANG afgelegenheid van deze plaats eer hunne gra nen op zolder en hunne brandstoffen in hunne schuren zij als mede geheel ontstooten van brouwerijen tot bekooming zo van natte of droge gerst waar door zij een vierde meer moeten betalen dan die bakkers uit de steden". Reden genoeg waarom de dorpsbakkers zich dan ook wenden tot het dorpsbestuur. Hun voorstel is even simpel als logisch: een ver zoek om het brood onder het gewicht te mogen verkopen! Dit voor dezelfde prijs Om het in gewicht verminderde brood niet op te laten vallen bij de klanten zou men "de kleijne broodjes in geen aanmerking nemen en dit op zijn zwaarst te laten blijven, zijnde de kleijn- ste broodjes het meest zigtbaar". Was getekend: "de broodbakkers aan de Helder en Huijsduij- nen", Pieter Schouten, wed. Jacob Tegel, Jan Bakker, Corn. de Jong, Corn. Breet, Aarjen Prons, A. Mooij, Hendrik Velthuis en Jan Sloth. Het verzoek van de bakkers werd door het dorpsbestuur afgewezen. Zij stonden daar sterk in want de Staatsraad van Holland had inmiddels toestemming verleend aan het dorpsbestuur om de "acht additioneele stuij- vers op het gemaal" te mogen heffen. Dat bete kende inmiddels wel dat de impost schatting voor de molenaar dat jaar f 10.000-0-0 zou bedragen. Tot overmaat van ramp zou ook nog de impost op bakkersturf verhoogd worden met een stuijver de turfton" (er werden jaar lijks circa 5000 tonnen turf door de bakkers verstookt). Het is duidelijk dat er door de belastingverhogingen een mindere periode zou aanbreken voor de plaatselijke bakkers. RENS SCHENDELAAR BRONNEN: - Gemeentearchief Den Helder, inventaris nummer 25 keurboek 135 ingekomen en verzonden rekesten 136 keuren, notifica- tien, regelementen en ordonantien 151 requisities van militaire fournituren - Rijksarchief Haarlemarchief Gecommit teerde Raden, inventarisnummer 1228 - 1229 douceur vangetrouwigheid. Bestuursmededelingen2, 34, 62, 64, 102 Jaarverslag secretaris3 Berichten uit de werkgroepen5, 99 Schenkingen4, 96 Mutaties ledenlijst97, 103 Heldersche Historische Reeks4 Inhoud van de zesde jaargang6 Haverschmidt onthult en onthuld, door P. Hovestad8 Gemeentevlag van Den Helder, door M.M.J. Hoogenbosch10 Helders talenwonder uit de vorige eeuw11 23

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 23