22 heid in de gaten te houden wegens brandge vaar. Aan deze ronde had de brandmeester geen hekel, 's winters kon hij zich in de bak kerij even doorwarmen en voor hem schoot er altijd wel wat over.... BROODVENTEN Boven de bakkerswinkel hing een prachtig geschilderd uithangbord, daar werd het brood verkocht of door uitventen bij de klanten bezorgd door de bakker die hier ook ten hoog ste "twee slijtsters" voor in dienst mocht heb ben. Jaarlijks kreeg de schout een "naamlijst der bakker en dezelve slijtsters" door de bak kers overhandigd, de slijtsters mochten dan niet meer voor een andere bakker werken. Het brood venten gebeurde met rieten draag manden waar duidelijk de naam van de bak ker op moest staan. Het venten was plaatsge bonden en mocht dan ook alleen in de "Lande van Huijsduijnen en de Helder en zullen tot gerief der ingezetenen bij hunnen calanten (klanten) mogen thuis brengen". Als in de jaren 1792 een tolhek wordt geplaatst ter hoogte van het weeshuis hoeven zij geen tol te betalen want de "backers welke met hun brood na de huijsen op het buijtenvelt (het Koegras) te venten gaan zullen van de belas ting van het tolhek op Heijligharn uitgezon derd zijn. REGIMENTSBROOD VOOR HET WEESHUIS De regimenten die tijdens de Franse periode nabij de kustdorpen hun kampementen had den opgeslagen bezorgden een aantal plaatse lijke bakkers een redelijk vast inkomen. Zoals in juni 1807 toen een Huisduiner broodbak ker 2000 manschappen van brood voorzag omdat hij de laagste inschrijver was. Dat er op zo'n hoeveelheid brood een aantal missers zat was logisch, de gevolgen voor de bakker waren echter enorm. Vooral als op verzoek van de schout twee concurrerende broodbak kers als keurmeester moeten optreden. "Aan de Helder woonagtig de Heeren Pieter Schouten en Arij Pronk aan de welke wij eerst het brood gepresenteerd hebben uit het camp toegezonden, hetwelk na het zelve openge sneden en ge-examineerd hebben dat het zelve niet droog en gaar gebakken was". Het had zelfs "eene zuuren smaak". Na onderzoek van de beide keurmeesters in de bakkerij van Huisduinen bleek dat ook het brood op de schappen "van dezelve kwaliteit en substantie was als het brood ten onzen huijsen ge- examineerd". Slecht dus, wonderlijk was ech ter wel dat het brood toch nog goed genoeg was voor het weeshuis nabij Heiligharn. HEFFING OP HET MALEN VAN GRAAN Het is september 1814 en al weer enige maan den na de beëindiging van de Franse periode dat "door den ellendigen toestand van dorps finantien" het dorpsbestuur een extra heffing van acht stuivvers op het malen van een zak graan wil berekenen. Natuurlijk gaan de bak kers hier niet mee akkoord, want door de zet ting zijn zij gebonden aan het gewicht en de prijs van het brood. Deze heffing zou dus alleen maar ten nadele van hun eigen beurs zijn. In hun verweer stelden zij dat er moge lijk steden zijn waar deze belasting wel terecht is maar daar kunnen zij niet gelijkgesteld mee worden. "Omdat door de enorme schuit en wagenvragt welke zij moeten betalen door Zetting van het Brood, Maandag den ü8 October i3l6. ï©itte6soob ban twee ftutber^ - - - toegenbe 13 Ioob, jfmie tl?ltteöjoobö-ü3oilcn ban één. ftntber tocgenbe 7 Ioob. SUdpttrltng of Bolfen en Boïïe&roobjeg ban eén ftutbectoegcnbe 9 Ioob. ÜSoüenbtoob ban twee ftutberg - - - toeger.be 1 s Ioob. Ongebuild Cathjenbroob ban e'e'n ponb - 2 ftuibet$ 14 penn. Ongebuild aiaagitelutnban i-è ponb. - - 4 ftutberS 6 penn. Gebuild of Klein ^artoenbroob ban 26 Ioob 3 ftuibetS 10 penn. Gebuild Maptelnln ban 3 8 Ioob - - 5 jtntberi 6 penn Öoggenbcoob ban 14 ponb - - - 2 ftutberi 8 penn. Geauthorifeerd door de Heeren Burgemeesteren der Stad Amfterdam, tot het ombrengen van deze Biljetten, F R. A N C K vat* ECK. WILLEM-vak LEEUWEN. Tc bekoomen op 't STADHUIS, in de Kamer van de Kamerbewaardar by de Vuurhaard. "De Amsterdamse zetting". Lijst met brood prijzen- en gewichten zoals die ook in de dorpen Huisduinen en Den Helder werd gehanteerd. Archief Gedeputeerde Staten inventarisnummer 2821 Rijksarchief Haarlem

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 22