BACKERS VAN ROGGEBROODWEGGEN EN BOLLEN bootsleepdiensten werden immers uitgebreid, maar de twee scheepswerven "bepaalden zich tot herstellingen'. Ook het "nieuwe drooge dok" werd hersteld. Aanbesteed is "het bou wen van een nieuw Telegraafkantoor te Nieuwediep voor 5148,- welk werk eerst in 1866 zal worden uitgevoerd". Het oude kan toor verwerkte 23.570 telegrammen en was daarmee tweede in Noord-Holland, na Am sterdam met 332.474; Alkmaar, Hoorn, Zaan dam, etc. kwamen echter niet boven de 10000. MEDISCHE POLITIE Per 1 november is de nieuwe wet op het geneeskundig staatstoezicht ingevoerd; de nieuwe geneeskundige raad voor Noord Holland kreeg geen leden uit Den Helder, maar wel twee plaatsvervangers, te weten Dr. J. Hare maker en J. Sevenhuizen, apotheker. In het nog jonge ziekenhuis zijn 65 personen ver pleegd; ze verbleven er 2402 dagen. Er herstel "Oud brood is niet hard hard is het leven zonder brood Van alle gaven Gods komt brood het eerst zowel voor boer en burger, stadsraad en koning" Deze regels uit de achttiende eeuw zijn een van de vele spreuken en gezegdes over brood. Het geeft ook aan hoe belangrijk brood als voedsel altijd al geweest is. Ook voor de bewo ners van de dorpen Huisduinen en Den Helder die hier honderden jaren geleden woonden en hun brood bij de plaatselijke bakkers kochten. LOON NAAR WERKEN De "brood-backers ter plaatse" lieten hun "graan aan de molen breken" in de korenmo den er 42, die mochten naar huis; drie zijn naar elders overgebracht en vijftien overleefden de ziekenhuisopname niet. In de gemeente-apo theek werden 8135 recepten gereed gemaakt tegen een gemiddelde prijs van 24,5 cent. ONDERWIJS Voor het lager onderwijs is weer een nieuwe school gebouwd en in gebruik genomen. Negen kwekelingen volgden de normaalles sen, aan het KIM telde men 53 adelborsten, de lagere Industrieschool had 57 leerlingen en de Tekenschool 41. De gesubsidieerde zeevaartkundige school van A.J. Leijer telde 19 leerlingen, waarvan er 10 te Amsterdam examen deden, waarop vijf kan didaten als 2e en drie als 3e stuurman wer den toegelaten. 't Nut van 't Algemeen richtte een gymnas- tiekschool op, waar voor de gemeente 200,- subsidie gaf en een lokaal beschikbaar stelde. len van Huisduinen die toebehoorde aan de Gecommitteerde Raden te Hoorn. Deze molen stond aan de westzijde van de Molensloot, circa 50 meter vanaf de Huisduinerweg. Daar draaiden de machtige molenwieken de hoofd as met de molenstenen rond waartussen het graan werd "aangemalen". Maar de bakkers waren ook verplicht om daar hun "sakken tarw en rog" te laten malen om mede de impost (belasting) op te brengen die de molenaar jaarlijks opgelegd kreeg. Deze impost werd door de hoofdgaarder (hoofd belastingontvanger) van het Noorderkwartier geschat aan de hand van de "Lijste van het getal van beschreve persoonen in de quotisa tie gemaal, Huijsduijnen en Helder oude en jonge inwoners". Dat wil zeggen: ieders aan- Lfc

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 19