HELDERSE JAREN 1851-1875 torium te Den Haag. Dank zij deze musicus pur sang leefde de liefde voor de muziek in Den Helder zodanig op, dat een aantal koren en muziekkorpsen hieraan hun bestaan te dan ken hebben. Was Toon de Hoogh tegen het einde van de eerste wereldoorlog in 1918 naar Den Helder gekomen, na beëindiging van de tweede wereldoorlog achtte hij de tijd gekomen om zijn bakens te verzetten. Hij vestigde zich te Utrecht als organist van de Leeuwenberghkerk en als directeur van het Leeuwenberghkoor en nog enkele zangverenigingen. Met een concert in de Lutherse kerk nam hij afscheid. Hij speelde Bach's koraalfantasie over "Komm, Heilger Geist, Herr Gott", een "Wilt heden nu treden" ter ere van de gevallenen, een religi euze melodie van Dubois en een "Prière" (Gebed) van Boëllmann. Voor het muzikale leven van Den Helder betekende het heengaan van de heer De Hoogh een ernstig verlies. Uit: "Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder Vereenigingen tot bevor dering van kunst" door D. Dekker, Berkhout Co, 1875. De Helderse Courant diverse knipsels 1918 - 1945. M.M.J. HOOGENBOSCH Aflevering 15 - 1865 Door dr. L.F. van Loo Archief: Huisduinen - Molenplein - spoor in bedrijf - gymsnatiekschool BEVOLKING Het inwonertal groeide rustig verder van 16855 naar 17296; daar lag een geboorte- en een vestigingsoverschot aan ten grondslag. Zo vestigden zich 338 mannen, afkomstig uit "de Koloniën van den Staat"; het zullen wel mili tairen geweest zijn die terugkwamen uit Indië. Den Helder telde toen 1476 mannen van het leger, waarvan 1204 "zeemagt". Er werd één echtscheiding uitgesproken, nog steeds iets zeer uitzonderlijks in die tijd. ARCHIEF De provinciale archivaris reisde af naar, onder meer, Helder om het gemeente-archief te onderzoeken. "Het oude archief van Helder is grootendeels afkomstig van Huisduinen. Daar van de boeken en stukken tot dit archief be- hoorende slechts eene korte lijst bestaat, is het bij gedeelten naar 't provinciaal archief gezonden ten einde naauwkeurig te worden nagezien". GEMEENTEBESTUUR Door ongeveer veertig procent van de 710 kiesgerechtigden werden in twee ronden zes raadsleden herkozen. Die raadsleden ontvin gen, in tegenstelling tot vrijwel overal elders, geen presentiegeld. Burgemeester en secreta- 16 Standopgang nabij Huisduinen.

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 16