ORPHEUS IN DEN HELDER 14 als groothandel in kruidenierswaren ruim een eeuw een bekende Helderse firma geweest. Laatste synagoge (1927) Na de opening van het Noordzeekanaal heeft een deel van de joodse gemeenschap Den Helder verlaten, zodat het percentage Israëlieten daalde tot iets minder dan één pro cent. Omstreeks de eeuwwisseling waren er nog 230 joden, van wie er veertig in aanmer king kwamen voor ondersteuning. Sedertdien is het aantal nog iets gedaald, maar toen de oude synagoge na de eerste wereld oorlog aan een nieuwe verbouwing toe was, heeft men in 1927 een geheel nieuw gebouw neergezet. In het oorlogsjaar 1943 is de in Art Deco-stijl gebouwde synagoge afgebroken, niet omdat het een synagoge was, maar omdat het "in het schootsveld" zou staan bij een eventuele lan ding van de geallieerden. De 134 Helderse joden, die in 1941 door de Duitsers geregistreerd stonden, waren toen - op een dertigtal na dat wist onder te duiken - al weggevoerd naar de concentratiekampen. Niet één van hen is teruggekomen. J.T. BREMER Dank zij de ontvangst van een aantal recen sies van uitvoeringen van muziekverenigingen onder directie van de musicus Toon de Hoogh gingen onze gedachten terug naar een perio de van rond anderhalve eeuw terug toen zang en muziek een belangrijk deel uitmaakten van het Helderse culturele leven. De concertvereniging onder leiding van de plaatselijke dirigent de heer Dahmen had veel belangstelling getrokken doch stierf aan ver val van krachten. Daarnaast bracht het gemengd koor voor dames en heren onder lei ding van de heer Morra veel zanggenot zowel voor uitvoerenden als voor belangstellenden. Later ontstond een zangvereniging, gedi rigeerd door de heer S. Kikkert, wiens plaats later werd overgenomen door de heer P. Uurbanus. Onder de naam "Nut en genoegen" verzorgden zij in het lokaal "Tivoli" vele uit stekende concerten voor familieleden en belangstellenden. Tussen 1850 en 1860 namen de heren van de zangvereniging "Liedertafel Felix-Arte" deel aan grote zangersfeesten in Nederland en in Duitsland onder directeur Dahmen, terwijl ook een latere mannen-zang vereniging, eerst onder directie van de heer C.A. Bakker en later de heer Egbers, genaamd "Helders Mannenkoor", de weg van Felix-Arte opging. In 1859 werd een nieuwe gemengde zangver eniging opgericht, genaamd "Cecilia". Deze vereniging telde in 1875 14 dames- en 16 herenleden, die 's winters verscheidene uit voeringen gaven, eerst in het gebouw "Tivoli" en later in "Musis Sacrum" onder directie van de heren Verheyen, Hille, Philbert (Frans con sul in Den Helder en deskundige in de orgel bouw), en Egbers. Laatstgenoemde dirigeerde het mannenkoor in de Petrus- en Pauluskerk en de concertvereniging "Apollo". Deze ver eniging gaf jaarlijks vier winterconcerten, maar door gebrek aan belangstelling werd ook deze vereniging in 1873 opgeheven. Oorzaak van deze tegenvallers was keer op keer het gebrek aan goed theoretisch zangon derwijs, waardoor het de aspirant-zangers aan voldoende scholing en muzikale opleiding ont brak. Om dit probleem te overwinnen werd

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 14