EEN GRENSCONFLICT TUSSEN BREDERODE EN EGMOND 1526: Waar is de grensscheiding tussen Callantsoog en Huisduinen, Heersdiep of Buizegat? Een conflict tussen Brederode en Egmond. In de late Middeleeuwen waren de eilanden Huisduinen en Callantsoog hoge heerlijkhe den, die respectievelijk toebehoorden aan de graven van Egmond en de heren van Brede rode. Tot de rechten van deze heren behoor de o.a. de strandvond. Het Heersdiep, dat in het midden van de 14e eeuw ongeveer tussen de huidige strandpalen 4 en 6 was gelegen, vormde een duidelijke scheiding tussen beide jurisdicties. Schepen en goederen die ten noorden van het Heersdiep strandden, vielen onder de jurisdictie van Huisduinen, ten zuiden daarvan onder Cal lantsoog. Het diep vertakte zich landinwaarts in een aantal grote en kleine geulen, waarvan de voornaamste de west-oost verlopende Kromme Giel en de zuidoostwaarts gerichte Oogsloot waren. In 1602 wordt van Kwelderduin (De Kooi) gezegd: "Deze quelderinge wert bij dye van Huysduyne geïncorporeert, mits de verre gele- gentheyt van den Ooghe oostaen streckt tot het diep (Amsteldiep) achter Wieringen ont rent een quartier van het eylant". Bovendien: 'het Heersdiep houdt sijn tocht uyt de Ooch- sloot', die geheel binnen het gebied van Cal lantsoog was gelegen. Boringen in het kust gebied tonen aan dat het Heersdiep zich in de loop van eeuwen heeft verplaatst. In het West nederlandse kustgebied hebben actieve zee gaten de neiging zich zuidwaarts te verplaat sen. De zuidelijke oever lijdt daardoor verlies, de noordelijke groeit aan. Tijdens een verlan- dingsfase echter verplaatst de zich meer en meer sluitende kustopening zich als gevolg van banken- en duinvorming in het mon- dingsgebied noordwaarts. Uit getuigenverkla ringen in 1526 blijkt dit ook bij het Heersdiep het geval te zijn geweest. CONFLICTEN De verlanding en het verdwijnen van het Heersdiep in het eerste kwart van de 16e eeuw leidde tot conflicten bij de strandingen in 1518 en 1525 tussen beambten van Egmond en Brederode, waarbij van Oger zijde werd be weerd dat Huisduiners ten onrechte beslag hadden gelegd op gestrande goederen ten zui den van de Heersdiepmonding. De Huisdui ners van hun kant stelden dat het Heersdiep zich noordwaarts had verplaatst en daarvoor in de plaats zuidelijker in het gebied van de oude Heersdiepmonding het recent ontstane Buizegat de grensscheiding was. Waarschijnlijk tijdens de stormvloed van 16 oktober 1502 sloeg een haringbuis door de daar gevormde strandnollen en ontstond door het kolken van het stormwater een nieuwe kustopening naar de achterliggende slufter, "een creecke die niet deurgaende en is, maer valt van 't hoeg westwaert in der zeegehie- ten 't Buyssegat, overmits datter een buys bleef'. Bij een stranding in 1518 liep de ruzie met een sisser af, maar in 1525 liep de onenig heid zo hoog, dat van Brederode-zijde een klacht bij het Hof van Holland volgde. VERSLAG INSPECTIE UIT 1526 Het Hof van Holland gaf op 16 december 1525 enige raadsheren opdracht zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. De com missie bestond uit de raadsheren Gerrit van Assendelft, Joost Sasbout en de secretaris van het Hof Jan Hendriks. 108

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 8