107 Juist toen ik niet met mijn broer was meege gaan, kwam hij thuis met een sigaret die hij gekregen had van de binnenkomende bevrij ders. We zijn daarna naar het stadhuis op de Kerkgracht gegaan. Daar stonden enkele gevechtswagens, waarop de be-manning de wacht hield. Aan een van hen heb ik een foto gegeven van overvliegende vliegtuigen, die in het geheim genomen was. Enkele officieren waren het stadhuis binnen gegaan. Er waren toch al heel wat mensen op de been en er heerste een vrolijke stemming. Ook was er spanning over wat verder gebeu ren zou. Het echte feesten zou pas later op gang komen. Leden van de ondergrondse kwa men aan, waarvan een enkele op de motor; dit was op zich zelf al een sensatie. Blauwe overall of in burger en een armband om. Het geheel maakte op mij een wonderlijke indruk; alles was nieuw en moest nog verwerkt wor den. Eindelijk dan de bevrijding, maar deze was weinig spectaculair. De situatie was nog te onzeker om al te uitbundig te zijn. In de volgende dagen zwierf een groep jon geren door de stad op weg naar adressen waar vrouwen woonden, die met de Duitsers "ge heuld" hadden. Enkelen hadden grote scharen bij zich om de "dames" kaal te knippen. Op een van de adressen werd naar binnen gedron gen en het meisje werd uit het bovenraam gehangen en kaal geknipt. De haren werden naar beneden gegooid, wat toch een naar gezicht was. Op een ander adres werd de toe gang beveiligd door een moeder die met een grote bijl een ieder die naar binnen wilde gaan bedreigde. Al met al een vreemde tijd na vijf jaar onderdrukking. Mijn vader werd opgeroepen om hulpgoede ren te lossen die waren aangekomen. Dit werd onder de bevolking verdeeld. Zo kreeg men de eerste levensbehoefte uitgereikt. Zoals mar melade met dunne schijfjes citroen erin, meel en blikken biscuit. Deze "kakies" werden als een lekkernij gege ten. De verdeling geschiedde, volgens lijsten van de inwoners en onder toezicht van de poli tie, op een handkar. Spoedig daarna kwam een oproep om je weer te melden op de Rijkswerf. Een groep scheeps makers werd bijeen gebracht. Zij kregen de opdracht om eenmansduikboten op te halen. Deze hadden de Duitsers in de Gasstraat en enkele zijstraten onder camouflagenetten ver dekt opgesteld. Op het werfterrein stond een grote Duitse halftruck op rupsbanden waarop de groep plaats nam. Het gevaarte werd be stuurd door een van hen, een zekere Jans, alias "vette jack". Het was een merkwaardig ge zicht. De duikboten werden aangekoppeld en op de werf in veiligheid gebracht. Er stonden heel wat van deze monsters geladen met tor pedo's. Een volgend karwei was het leeghalen van school 7 aan de Weststraat. Daar waren arbei ders ingekwartierd geweest. Het was een uiter mate smerig werkje en een leger vlooien sprong in de rondte. Langzamerhand kwam het normale werk weer aan de beurt met een ontstellend tekort aan materiaal en verouderd gereedschap. Het eerste schip dat in het dok kwam was de coaster "Helena", die voor defensie voer. Daarvan moesten de huidplaten onder de wa terlijn vernieuwd worden. Daarover wordt mogelijk ook eens geschreven. Er brak een tijd aan van lang en hard werken, maar ook met toekomstmogelijkheden. K. JELLEMA Eenmansduikboten Type "Molch" Gasstraat 1945

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 7