BESTUURSMEDEDELINGEN Naar aanleiding van het artikel "Herinnerin gen van een Helderse schooljongen" in "Le vend Verleden" nr. 3 van maart 1995 van J.T. Bremer, ontving ons bestuur het navolgende commentaar: Uit de jaren 1943/1944, in de tijd dat hij in de zesde klas van de lagere school zat, her innert de auteur zich dat er op het land van de boerderij "Vrede en Vrijheid" ter hoogte van het Alkmaarse weggetje, NSB jeugd aan het "trainen" en soldaatje spelen was of iets wat daarop leek. Deze gedachten wekken de indruk dat de bewoners van de hoeve dan ook wel "verkeerde" Nederlanders geweest zullen zijn en niets is minder waar! Niet alleen ikzelf maar ook anderen (waaronder uw voorzitter) kunnen hierover meepraten. Het was in een periode dat er eveneens een onderduiker op de boerderij was en verder vond iedereen daar een veilig, gastvrij onthaal. Zou het ooit zo geweest zijn dat de genoemde NSB knaapjes zich heimelijk op een van de weilanden had den bevonden en ze waren in het zicht geko men van de familie dan hadden ze op een "warme ontvangst" van vader en zoon kun nen rekenen. De zoon is overigens niet veel later zelf ondergedoken. Als de auteur zich als kind herinnert dat het tafereel zich ter hoogte van het Alkmaarse weggetje heeft afgespeeld, dan heb ik het heel sterke vermoeden dat die jongens op het oude Geel-Wit terrein hebben gespeeld (tegenover de Alkmaarseweg), grenzend aan het gebied van de boerderij, maar hoe het ook zij, de opgetekende herinnering zou de indruk kun nen geven dat het daar een "foute" boel geweest is en dat is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Graag verzoek ik u mijn reactie in de eerst volgende aflevering van uw blad te plaatsen. Hoogachtend, w.g. H. van Loo te Rijswijk In bezit van bovengenoemd schrijven repli ceerde de auteur, de heer J.T. Bremer, als volgt: "Deze gedachten wekken de indruk dat de bewoners van de hoeve "verkeerd" geweest zouden zijn Ik denk dat deze conclusie onjuist is. Althans, ik heb deze veronderstel ling nog van niemand gehoord, terwijl dit ver haal in tien jaar tijds al viermaal herdrukt is. Maar hoe het ook zij: Verfaille was niet "ver keerd". Integendeel: hij was goed, héél goed zelfs." JTB 102 Tijdens de militaire parade op de Middenweg te Den Helder op 28 april 1995 mocht ons lid de heer Maarten Bakker, bedrijfshistoricus van de Rijkswerf Willemsoord, uit handen van de vice-admi- raal L. Kroon, de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud ontvan gen.

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 2