JOODSE KOOPLIEDEN EN HANDELAREN VESTIGEN ZICH IN DEN HELDER Jan Bremer verpandde zijn hart aan de Noordkop welker geschiedenis hij door en door kent. Geboren te Den Helder en wonen de in een stolphoeve in de Wieringerwaard schonk hij zijn aandacht aan Den Helder, Wieringen, De Zijpe, Petten en de Wieringer waard. Op gemoedelijke en prettige wijze belicht hij de historie van het middeleeuwse landschap en de grote zorgen en moeilijkheden van de pas gevestige agrariërs en de opkomst van de bloembollencultuur, de crisisjaren en de Twee de Wereldoorlog. Vervolgens het herstel en de wederopbouw en de mechanisatie en schaal vergroting na 1945. Het door uitgeverij "Pirola" zeer fraai uitge geven en van een rijke verzameling van his torische foto's voorziene boek verdient een grote belangstelling. M. HOOGENBOSCH Het zesde boek van Ger van der Burg. Op 16 maart 1995 werd in het nieuwe hoofd kantoor van de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij aan de Haringkade te IJmui- den het zesde boek van de hand van ons lid Ger van der Burg gepresenteerd. Met als hoofdtitel "Oorlogsstorm over zee en havens" handelt het over IJmuiden in de jaren 1939 tot en met 1946. Veel verhalen over wat er in die periode in de haven van IJmuiden, maar ook in de omge ving daarvan op zee, is gebeurd, worden on dersteund met een uitgebreide documentatie en veel foto's van de daarbij betrokken sche pen. Voor elke geïnteresseerde in oorlogsgeschie denis, scheepvaart en schepen is het aan te bevelen lectuur. Uitgeverij Pirola te Schoorl stond weer garant voor een goed verzorgde uitgave. W. KALKMAN Als tijdens de Franse periode (1795 - 1814) de plaatselijke bevolking door de militaire inkwartiering in groten getale toeneemt, schrijven velen van elders een "request om- me inwooning" voor Den Helder. Vooral Noord-Hollanders en eilandbewoners van Texel en Wieringen wilden zich hier ves tigen om een boterham te verdienen. Het was dan ook druk op het secretariaat van de schout en schepenen "op den Lande van Huijsduijnen en de Helder". In het raadhuis van beide dorpen, toen nog in Huisduinen pal naast de kerk, werkte gemeen tesecretaris Dirk Zussen zich door de vele akten van indemniteit heen. Zo'n akte was noodzakelijk wanneer iemand van elders zich hier wilde vestigen. Het kerkelijk- en gemeentebestuur van de vorige woonplaats stelde zich daarin garant voor de eerste zes jaar. Mocht men tot armoe de vervallen dan was terugkeer naar de vori ge gemeente mogelijk of het armbestuur uit die plaats betaalde voor betrokkene. Onder deze akten van indemniteit, letterlijk "vrijwa ring, bevonden zich ook van joodse landge noten. 128

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 28