24. Plaatselijk lijkt de keus van een plaats voor een kerk vooral bepaald te zijn door een voorkeur voor oude heidense cultusplaat sen: een tempel, een grafveld, een bron of put, een bos, een altaar of andere offerplek. De vroegste kerkjes, eenvoudige bouwsels van hout en leem, werden gebouwd op de graf velden die daarmee tot kerkhoven werden. Bij opgravingen vertonen ze zich dan als een "gat". Zo is het vroegste kerkje van Assendelft uit plm. 975 herkend. 25. Langs rivieren gold een andere "vaste" af stand voor nederzettingen: een dag varens stroomopwaarts. 26. Zoals bij Diederik (als noot 2) p. 107. Eerder (p. 41) noemt hij Willibrord stichter van de kerken van Heiloo, Petten, Oostvlie land en Stroe, en Bonifatius als stichter van de kerk van De Waal, Texel. Dit artikel maakt duidelijk dat een en ander niet juist kan zijn. Algemeen. Wie zich bezighoudt met histori sche en archeologische zaken, heeft voortdu rend te kampen met de onoverzichtelijkheid en versnippering van de (uitgebreide) litera tuur. Wie bijv. het notenapparaat bestudeert dat hoort bij het artikel waarnaar verwezen wordt in noot 15, gaat het duizelen. Voor de archeologie komt daar als extra moeilijkheid bij dat er een enorme achterstand bestaat, niet alleen in het onderzoeken van vondsten, maar ook in het uitwerken van de bevindingen van wèl onderzochte vindplaatsen en het publice ren van de resultaten van het veldonderzoek. Wie aan een publikatie werkt, moet er op be dacht zin dat bepaalde standpunten inmiddels achterhaald zijn door later onderzoek, zonder dat zulks door publikaties bekend is gemaakt. Dit betekent een onaangename onzekerheid. 125 Noordkop 700 na Chr. d strand, duin z zanden afgezet door zeegaten w wadden (tussen laag- en hoogwater) k kwelders en kleidekken (boven hoog water) v veen pleistocene gronden (Hoge Berg Texel, Wieringen) De huidige kustlijn, de waddeneilanden incl. Griend en de Afsluitdijk zijn gestippeld. Actieve zeegaten zijn: het Vlie, een zeegat in het noorden van Texel, Het Heersdiep en de Zijpe. Het Marsdiep is nog niet gevormd. Het zeegat van Bergen is ver zand. (naar Zagwijn 1967, 1986, Jelgersma et al. 1970, van Es et al.,1988)

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 25