Ik hoop daar binnenkort nader op terug te komen. Het ziet er niet naar uit dat de topo nymie ons hulp kan bieden: hoogstens kan men zich verbazen over het grote aantal namen van verdwenen plaatsen in en om de kop van Noord-Holland en Texel waarvan de ligging onbekend is. Willibrord: zijn persoon De man waarom het ons gaat, werd plm. 658 geboren in Northumbrië en kwam in 690 - 32 jaar oud - met een aantal metgezellen uit het Ierse klooster Rathmelsigi naar deze Lage Landen om de Friezen te kerstenen. Hij kreeg voor zijn plan wel de zegen van de paus (Rome, 690) maar niet die van Radbod, de koning van de Friezen. Zo bleef het grootste deel van Friesland voor hem verboden gebied. De Frankische rivaal van Radbod, de hofmeier Pepijn van Herstal, wees hem wèl als missiegebied Frisia citeri- or toe het aan deze zijde gelegen deel van Friesland, d.w.z. het zuidelijk van de Oude Rijn gelegen deel, bekeken vanuit het Frankische land), delen van Zuid-Holland en Utrecht en de Zeeuwse eilanden. In 695 werd Willibrord in Rome door paus Sergius I tot aartsbisschop der Friezen gewijd. Pepijn wees hem Utrecht aan als zetel: toen niet veel meer dan de ruïne van een Romeinse burcht. Het was wel een novum: er werd een bisdom opgericht dat niet alleen nog bekeerd, maar grotendeels zelfs veroverd moest worden! (7). En dat trouwens bestond uit vele onbe woonbare veenmoerassen, zodat het in feite alleen de kuststrook en de hogere gronden bezuiden Utrecht tot aan de Linge omvatten. Alleen uit laatstgenoemd gebied zijn uit de tijd tussen 690 en 716 gegevens bekend, en dan nog spaarzame, die wijzen op werkzaam heid van Willibrord. Om niet geheel vleugel lam te zijn, zal hij toen wel voornamelijk in meer zuidelijke streken actief geweest zijn (8). Zo was het aartsbisdom der Friezen meer goedbedoeld dan werkelijkheid (9). Toen Pepijn stierf (714), zag Radbod in het ontstane machtsvacuüm kans om Frisia cite- rior op de Franken te heroveren, waarbij de christelijke kerken door de oprukkende Frie zen werden neergehaald of opnieuw voor hun heidense eredienst gebruikt nadat de zende lingen verjaagd waren. Willibrords werk van 25 jaar werd tussen 714 en 718 grotendeels vernietigd! Karei Martel In 718 keerde het getij echter weer: toen kreeg Karei Martel, een bastaardzoon van Pepijn, het voor het zeggen in Frankenland. Hij verdreef niet alleen de Friese troepen uit Frisia citerior, maar wist zelfs noordwaarts verder op te rukken, mede als gevolg van de dood van Radbod (719). Zo werd Kennemer-land en de Vechtstreek, mogelijk ook West-Friesland, geannexeerd. 120 Willibrord als aartsbisschop (met pallium) afgebeeld, gezeten tussen twee diakenen. Het is de oudst bekende afbeelding van Willibrord uit een in de 11e eeuw in Echternach geschreven Graduale. Dergelijke prenten vertonen soms wel degelijk gelijke nis

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 20