De equipage is met de loodsboot gered". 4 juli: "De brik Résolution, kapt. Christop- hersen, van Geflis (Zweden) met hout naar Plymouth. De equipage is gered. De Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij richtte in 1863 een station (voor de reddingboot) in te Nieuwediep. straatverlichting "De straten te Helder worden door 187 gas- en 4 olielantaarns verlicht, behalve de lan taarns van de Marine en van den Waterstaat. De gewone tijd gedurende welken het gaslicht brandt is van 1 Augustus tot 31 Mei, gedu rende 1700 uren, tegen 40 cent per lantaarn". WATERSTAAT Door de Koopvaarderssluis gingen 361 zeil- (zee)schepen en 17 stoomboten meer dan in 1863. Ook de stoomsleepdienst (drie boten) had het druk met '"t slepen van schepen aan het Nieuwe Diep". De provinciale subsidie werd gestopt, omdat "het tweeledige doel waartoe dat subsidie vroeger gegeven was" (in stand houden van de sleepdienst verla ging van het sleeploon met 50 procent van het oorspronkelijke tarief) bereikt was. "De rede rij werd geacht in zoo gunstigen toestand te verkeeren, dat zij geene ondersteuning (meer) behoefde". "De duinen, valleijen en voorgronden tusschen Kijkduin en de grens der gemeente Callant- soog, waarvan de tweejarige verpachting met 31 December was geëindigd, zijn in Januarij op nieuw, en toen voor zes jaren verpacht, tot beweiding en jagtveld. De pachtsom voor de beweiding bedongen is 209 en die voor het jagtregt 75 per jaar". In de Zanddijk langs het Koegras kwamen steeds meer konijnen voor, die schadelijk wa ren omdat ze de begroeiing vernielden en de "moesgroenten, kool, enz. afvraten". WEGEN "Langs den binnenberm van den Helderschen zeedijk is door de gemeente een rijweg ge maakt van het verbruikmagazijn tot de kluft van de Kruisstraat, ter lengte van 643 en ter breedte van 4 el (meter), bestraat met waal klinkerts, en daarnaast een voetpad van 1.30 el breedte, bestraat met Goudsche IJsselklin- kertjes, welk voetpad mede op den binnen dijks berm van de gemelde kluft tot aan de Poststeeg, zijnde 627 el lengte, is vervolgd met dezelfde steensoort ter breedte van 1.50 el. Voorts is de bestrating langs de Bassin gracht te Helder, ter breedte van 4 el met waal- en van 1.75 el met Goudsche IJsselklinkerts verlengd tot aan de Polderbrug". Staatsspoorweg Het station, de bergplaatsen en de afrastering van het terrein te Helder tot aan de brug over het Noordhollands kanaal waren geheel ge reed, evenals het vaste gedeelte der grote draaibrug over dat kanaal. Met het stellen van het beweegbare gedeelte van die brug was een begin gemaakt in 1864. Bovendien is "aan de spoorweghaven een mond gegraven en een dubbele bascule brug met bijkomende werken gemaakt". Het goederenstation, een steiger en het bassin werden aanbesteed. De prijs van gras- en bouwland steeg nog steeds en de gezondheidstoestand van het rundvee was bijzonder gunstig, maar door het schrale grasgewas kwam de zuivelproduktie "beneden 't middelmatige" uit. De kwaliteit van de kaas, "het voornaamste produkt van den landbouw in Noord-Holland, was steeds uitmuntend". 116 Wie kent dit kerkgebouw met woning en weet waar dit gesitueerd was?? LANDBOUW

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 16