114 Dit is het wrak dat de inspectiecommissie 1050 m (1400 treden) ten zuiden van het Heersiep op het strand aantrof, maar wel ten noorden van het Buizegat. In de week na Pinksteren kwam hij met schout Luytgen IJsbrantsz en de schippers op Huisduinen, waar zij door de schout gearresteerd werden. Zij zouden goederen in de jurisdictie van Egmond hebben geborgen. Een dag later wer den zij vrij gelaten. De Huis-duiner schout verkocht het wrak "ofte hol" van het schip met de bedorven kalk. f. Een berkschip met Franse wijn, novem ber 1525. Dezelfde meester Claes Pietersz meldt de stranding van een berk een maand of zes we ken voor Kerst 1525. Hij heeft daaruit zeven vaten Franse wijn geborgen, de fokkemast, twee ankers, kabeltouw en enig wrakhout, ter wijl de schout van Huisduinen drie vaten wijn, de grote mast en enige andere goederen heeft weggevoerd. Dit wrak ligt nu 'oestwaert-op ten zuyden', dus hoog op het strand, waar de commissie het aantrof. Hij liet noteren dat se dert enkele jaren "die heere van Egmont ofte zijn officiers mede doen aenvaerden die zee vont die gevallen is zuytwaerts van 't Heers- diep". Uit deze controverse resulteerde de klacht bij en de inspectie door het Hof van Holland. Een uitspraak is (nog?) niet teruggevonden. Mo gelijk is het tot een vergelijk tussen Brederode en Egmond gekomen want nadien gold het Buizegat als grensscheiding. In 1630 kwam een nieuwe grensscheiding aan de landzijde van de in 1610 tussen Huisduinen en Cal- lantsoog aangelegde zanddijk tot stand met een lijn rooiend op de toren van Hippolytus- hoef, nadien zuidelijker verlegd als blijkt uit de betreffende kaart in de Gemeente-Atlas van Noord-Holland uit 1868. LITERATUUR Belonje, J., De toestand van Noordelijk Holland in 1526, in: West-Frieslands Oud en Nieuw, VII, 1933, pp 35-42 en 49-54. Belonje, J., Het Koegras, Den Helder 1974. Gottschalk, M.K. Elisabeth, Stormvloeden en Rivieroverstromingen in Nederland. Dl II, Assen 1975. Kuyper, J., Gemeente-Atlas van Nederland, deel IV, Leeuwarden 1869. (herdruk Zaltbommel 1971). Peet, G., H. Nijkamp, P-H. Nelissen en F-j. Maas, Bruinvissen. Dolfijnen en Walvissen van de Noordzee, Weert 1933. Schoorl, H„ Zeshonderd Jaar Water en Land, Groningen 1973. Schoorl, H., 't Oge, Hillegom 1979. Verhoeff, J.M. De oude Nederlandse maten en gewichten, Amsterdam 1982. Vervloet, J.A.J., Kasteelbergen in Zeeland, Geogr. Tijdschr., Nieuwe Reeks XIV, 1980/3, pp 194-207; o.a. notitie over hand- en kruis bogen. H. Schoorl

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 14