90 waren het door mijn toedoen kwijtgeraakt. M'n vader had z'n zilvergeld - rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes - niet ingewisseld. Hij had dat geld in een linnenzakje geborgen en dit zakje verstopt in het harmonium. Toen ik op een keer constateerde dat er weer 's een 'hanger' in het orgel zat, zou ik dat wel 's even tjes verhelpen. Het orgel werd van de wand geschoven, ik kroop erachter en wilde gewa pend met breinaald 't 'hangende' toontje los maken. Tot m'n opperste verbazing hing er in het instrument een linnenzakje met geld. Met groot enthousiasme rende ik het huis door: ik had een 'schat' ontdekt! Omdat ik ook toen al over een enorm stemgeluid beschikte scheelde 't niet veel of de 'halve buurt' werd door mij van dit heugelijke feit op de hoogte gebracht. Die uitdrukking 'halve buurt' was overigens een geliefkoosde uitdrukking van mijn vader en uiteraard schromelijk overdreven. Maar toch Geen bevrijdingsfeesten dus toen - die kwa men pas later - maar wél direct al méér, beter en gevarieerder voedsel. En je mocht weer op straat, gewoon, wanneer je wilde, in zoverre je ouders dat goed vonden natuurlijk, maar die vonden toen ook véél meer goed dan later. Eén ding is me nog haarscherp bijgebleven van die eerste dagen: het kaalknippen van moffen meiden. Ik heb 't gezien in de Wezenstraat, even voorbij de Lutherse kerk. Een grote massa mensen vóór en een paar jonge kerels fn een huis. Voor 't slaapkamerraam aan de straatzij de werd die meid onder luid gejoel kaalgeknipt. Méér heb ik niet gezien, daar was 't gedrang te groot voor. Maar het was beangstigend, al wist ik niet goed waarom. Er waren ook andere mensen in Den Helder. Met groot respect denk ik terug aan m'n ome Sieme Agaart en z'n vrouw, die zo'n meisje als dienstbode, hulp-in-de-huishouding zouden we nu zeggen, in huis namen en haar daar, toen het zover was, lieten bevallen. De echte feesten kwamen, als ik me goed her inner, in september. Er waren in allerijl buurt verenigingen opgericht en al die verenigingen verzorgden een wagen in een grootse praalwa- Bevrijding

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 30