HET BEEST Twee maanden vóór de bevrijding kregen ze hem toch nog te pakken. Ze hebben hem neer geknald als een hond. Maar dat wisten we toen nog niet. Voorlopig was de aanslag mislukt, jammerlijk mislukt. En het leek wel of Samplonius daarna nog fana tieker was geworden. De 'ondergrondse' zocht koortsachtig naar middelen om zich van hem te ontdoen. Maar Samplonius, de meest gevreesde politiefunctionaris in de wijde omge ving, was nog voor de duivel niet bang. Het was in de zomer van de invasie. Een warme zomer, vol dreiging en onweer. Een zomer ook vol geruchten. Geruchten over de snelle opmars van de geallieerden en over de woede van de zich terugtrekkende Duitse troepen. Hier waren ze nog oppermachtig, de Teutonen. En als ze hier zouden moeten verdwijnen, dan zouden ze ons niet sparen. Ze zouden gijze laars executeren, de dijken opblazen, het drinkwater vergiftigen, daar waren we van overtuigd. Die nazihorden deinsden toch ner gens voor terug? Den Helder was een zwaar geteisterde stad. Veel straten waren weggevaagd door bom bardementen of afgebroken op last van de bezetters. Het merendeel van de bewoners was gevlucht en de met planken dichtgespijkerde ramen van de onbewoonde huizen leverde een naargeestige aanblik. In de huizen die nog bewoond waren, werden de tekorten steeds nijpender. Mijn ouders waren dan ook wat blij dat ze me een tijdje konden onderbrengen bij een weduwe in de polder die met een paar volwassen zoons op een oud boerderijtje ergens in het land tussen de Meerweg en de Kromme Tocht woonde. Het was er goed, heel goed zelfs. Er was genoeg te eten en het was er rustig. Vooral 's nachts was het er onvoorstelbaar stil, geen zoeklichten, geen afweergeschut, geen bom bardementen, of misschien was alles er toch wel, maar ver weg. Zovér dat ik, vermoeid van het ongewone leven op het land, er totaal niets van bespeurde en ongehinderd doorsliep. En toen viel de naam Wieringerwaard. Of ik met een van de zoons meeging naar een kerk in Wieringerwaard. Naar een kerk moest ik toch en het kerkje aan de Zandvaart kende ik nu wel. Maar in de Wieringerwaard was ik nog nooit geweest en juist daarover had ik de laatste weken vaak horen praten. Begrijpen deed ik er niet veel, het ging over NSB-boe- ren en de ondergrondse. Ook die geheimzin nige naam Samplonius was een paar keer gevallen. Ja, ik wou wel mee. De fietstocht viel tegen, want het was ontzettend warm, een hittegolf, zeiden de mensen, het was nog war mer dan in de zomer van '39. Dat kon ik me niet meer herinneren, want toen was ik net zeven jaar geworden, maar ik kon het me haast niet voorstellen. Toen we de Wieringerwaard bereikt hadden, was het leed geleden. Er stonden prachtige oude bomen aan weerskanten van de weg, die langs de molen en de watertoren voerde. Ze gaven een heerlijke, verkoelende schaduw. Maar de kerk bleek géén kerk. Nog vóór we het café-restaurant 'Het Wapen van Wieringerwaard' bereikten, gingen we rechts af een paadje tussen de huizen door en kwa men zo bij een grote schilderswerkplaats. Er was niet eens een echt orgel en er stonden gewoon stoelen op een rij. Het was er onvoor stelbaar warm. Het orgel was geen echt orgel, maar een harmonium, zo'n klagelijk klinkend traporgel. En de voorganger, een lange schra le man in het zwart die telkens met een witte zakdoek het zweet van zijn voorhoofd veeg de, was dat eigenlijk wel een echte dominee? Ik voelde me genomen. Had ik daar zo'n eind voor gefietst? Maar plotseling was mijn aandacht gevangen. 'Wie was aan het beest gelijk? Wie kan er oorlog tegen voeren? Hem werd macht gege ven dit twee-en-veertig maanden lang te doen...' Nog veel meer werd uit de Bijbel voorgelezen, maar deze woorden bleven bij me haken. 'Wie verstand heeft, bereken het getal van het beest... en zijn getal is honder zesenzestig.' Met dat laatste getal kon ik helemaal niets beginnen. En wat de voorganger er over zei begreep ik evenmin. Het ging aan één stuk door over het einde der tijden. Over oorlogen en geruchten van oorlogen. Over bloed en

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 27