75 komen, het strand en de duinen waren even eens verboden gebied. Soms probeerden we nog wat bramen te plukken door 't prikkel draad heen aan de voet van de Majubaberg. Maar er waren altijd Duitsers in de bunkers die je wegjoegen. Ze zeiden dat daar land mijnen lagen... Op 't land van de boerderij 'Vrede en Vrijheid' aan de Verfailleweg op de hoogte van het nu verdwenen Alkmaarse weggetje 'trainde' de NSB-jeugd. Ze speelden soldaatje: opstaan, neervallen, sluipen, opstaan. Je kon beter niks zeggen en doorlopen, want er zat ook een knaap uit de buurt bij en als die je zou ver linken, kon je een hoop gedonder krijgen. En toen werd de ouwe Helder afgebroken. ze zijn met duizend man gekomen ze droegen moker en houweel en zijn de stad met bruut geweld gevlogen naar de keel in puin en stof en zand en gruis slopen duizend slopers voort en als de dag ten einde is is weer een straat vermoord Achter de Singel was het 'Sperrgebiet' gewor den, je mocht er niet meer komen. Maar zon dags lukte 't nog wel 's. Halve straten waren al verdwenen, overal lag puin, versplinterd glas, gebroken hout. We gluurden door de ramen van de kleine huisjes die er nog ston den, stil, doods verlaten. Hier en daar hing nog iets aan de wand, stond een kapotte stoel, lag een oud tafeltje op z'n kant. Een enkele keer heb ik de afbraak gezien, 't Ging vlot, het waren kleine gammele huisjes, 't Puin werd afgevoerd met tientallen paard- en-wagens. Ket-en-karren, zeiden we. 't Waren ook geen gewone, mooie paarden die voor die karren liepen. Magerige, schonkige, taaie kren gen waren 't, die vaak erbarmelijk geslagen werden om ze aan de gang te krijgen. Tegen 't einde van de oorlog mochten we ook de Gasstraat niet meer in. Ik zie ze nog voor me, die grote lugubere éénmanstorpedoboten in dat kleine, smalle straatje. Over de straat en de huizen aan weerskanten waren groen- gespikkelde camouflagenetten gedrapeerd. Zouden de Engelse vliegeniers moeten den ken dat daar een bos stond in de stad? Zouden ze dat echt denken, echt zó stom zijn? Overdag puin en prikkeldraad, 's nachts zoek licht en afweergeschut. Ontluistering

Levend Verleden - Den Helder | 1995 | | pagina 15