Franqois HaverSchmidt: de meest romantische auteur van Nederland Dominee Frangois HaverSchmidt en zijn alter ego - zijn andere ik dat Piet Paaltjens heette en nog tijdens zijn leven ter aarde werd besteld door de predikant zelf - moet wel de meest romantische van alle Neder landse auteurs zijn geweest. De Nederlandse literatuur staat zowel letterlijk als over drachtelijk aan de rand van de Europese literatuur. Ze volgt de trend, ze zet die niet, en al helemaal niet in historisch perspectief. De Hollandsche Spectator, die locus classicus van vaderlandse literatuurvernieuwing zoals onderwezen op de middelbare school van wel eer, was een navolging door Justus van Effen van Addison en Steele's The Spectator, een blad dat bijna dagelijks in Engeland verscheen vanaf 1 maart 1711. De 555ste en laatste aflevering, die uitkwam op 6 december 1712, moest bijna twintig jaar wachten tot Van Effen ten onzent de fakkel, ooit aangestoken in Engeland, overnam met het eerste nummer van de Hollandsche Spec tator, 20 augustus 1731. Het lichtende Britse voorbeeld was toen al bijna twee decennia ter ziele. Bij een vaderlandse leeuw der letteren als Rhijnvis Feith (1753-1824), "belangrijkste vertegenwoordiger der preromantische hyper- sentimentaliteit", aldus de Moderne Encyclo pedie van de Wereldliteratuur (Bussum, Unie boek 1980), ligt het al niet veel anders. De bloedstollende kreten die uit Feith's grafkel der klinken zijn ook echo's van buitenlandse voorgangers. Huiveringwekkende voorbeelden roepen, zo gauw ze worden nagevolgd, al gauw de lachlust op - zeker van een post moderne kring van lezers. DRAMATISCHE MONOLOOG Een van zijn lichtende voorbeelden, Edward Young, publiceerde zijn "The Complaint: or, Night Thoughts", een dramatische monoloog in blanke verzen, zo'n kleine tienduizend stuks, van 1742 tot 1745. Het in negen "Nights" gestructureerde gedicht was onmid dellijk ongekend populair; zo'n kleine tien jaar voor de Zwolsche navolger ervan geboren zou worden op de zevende februari van 1753. Over zijn Teutoonsche bron van inspiratie, Klop stock, zijn vergelijkbare voorbeelden te geven. Wie erg chagrijnig wil zijn, vis-a-vis Neder lands-chauvinistische gevoelens, zou er op wijzen dat Feith zelfs imitatoren imiteerde. De boeken beweren dat Baculard d'Arnaud, de imitator van de nieuwerwetse Engelse grie zelromantiek, die begon met Horace Walpole's Castle of Otranto, 1763, een belangrijke bron van inspiratie was voor de Zwollenaar. Het romantische advies om je bij het naken van de Dag des Oordeels in Nederland te ves tigen, omdat daar alles vijftig jaar later gebeurt - een raadgeving die meestal aan Heinrich Heine wordt toegeschreven, maar in diens Ver zamelde Werken niet gemakkelijk te vinden is - lijkt in de achttiende en vroeg negentiende - eeuwse literatuur, ver voor Douwes Dekker, niet misplaatst. ZELFMOORD We keren terug naar het begin van dit opstel, naar Frangois HaverSchmidt, die leefde van 1835 tot 1894, toen hij net voor het begin van zijn zestigste levensjaar een einde maakte aan zijn leven. Van 1856 tot zo ongeveer 1859, het eind van 39

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 7