INTERESSANTE STUDIE OVER LEGENDARISCHE FIGUUR Het was een prijzenswaardig initiatief van de schrijvers Peter Hovestad en Jan T. Bremer om ter gelegenheid van het HaverSchmidt-jaar een publikatie te wijden aan de activiteiten van de dichter-dominee in zijn Helderse periode. Veel tijd en moeite hebben beide heren zich getroost om de historische feiten van zijn ver blijf in Den Helder te achterhalen. Zijn werkzaamheden als derde predikant der Hervormde Gemeente, zijn actieve lidmaatschap van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, zijn zorg en medeleven met zijn in nood en armoe geraakte medeburgers. Tijdens avonden in het "gewone lokaal" aan de Vismarkt en in schouw burg "Tivoli" achter de Loodsgracht liet hij, grootste romantische dichter van zijn tijd, arm en rijk genieten van zijn verhalen en verzen. Dank zij de raadpleging van allerlei bronnen hebben de auteurs de woonplaats van Frangois exact weten te achterhalen. HaverSchmidt woonde in het meest deftige deel van de stad, het Dijkje, dicht bij het toenmalige raadhuis en dicht bij de zee. Bovendien wijdt het boek uitgebreid aandacht aan het economisch wel en wee in onze stad en aan het kerkelijk leven in dezelfde periode. Het boek getuigt van de grote interesse en betrokkenheid die Hovestad en Bremer heb ben voor de persoon HaverSchmidt en het toenmalige Den Helder. Moge het boek, dat naar ontweip van Peter Kolkman zeer verzorgd en prachtig geïllus treerd is, vele lezers, binnen en buiten onze stad, veel leesplezier bezorgen! M.M.J.H. 37 P.S. Een bijzondere vermelding verdient de grote uitslaande plaat achterin het boek. Zonder twijfel een magnifieke afdruk van de panorama-foto, die de thans 82-jarige fotograaf Dick Abbenes - des tijds werkzaam bij drukkerij De Boer in de Koningstraat - kort na de bevrijding in 1945 maak te op voorstel van Anthony van Kampen. Deze werk te toen met hart en ziel aan zijn boek "De Burgers van Den Helder", dat in 1946 verscheen. Voor zijn panorama-foto kon Dick Abbenes de horizon rond om overzien op de Dijk ter hoogte van de batterij "Vismarkt" en de puinhopen van de Langestraat. Het "alter ego" van Frangois C.A.D.

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 5