ging, maar er ook genoten kon worden van fantastische oude Helderse foto's (met dank aan onder anderen Henk Rondel), orgelspel en dat bij voorbeeld een bezoekje aan de zolder en de toren van de Nieuwe Kerk mogelijk was. Iedereen die de steile trap beklom, was ach teraf razend enthousiast over die indrukwek kende houten balken en over het prachtige uit zicht op de stad, de werf en het Marsdiep. VEEL PUBLICITEIT De bezoekers kwamen, mede door publiciteit via regionale en landelijke kranten en via de radio, werkelijk uit het hele land. Dat gold ook voor de twee avonden. De Oera Linda-avond, met professor Obbema uit Leiden, in samen werking met de Helderse Volksuniversiteit, was een voltreffer. Obbema vertelde aanste kelijk over die wonderbaarlijke 19e-eeuwse mystificatie. En hij kreeg prima tegenspel van andere deskundigen, zoals Goffe Jensma, die speciaal voor deze lezing uit Groningen kwam. Het was heerlijk om tegen het einde van de avond ook de onderlinge discussie in de zaal te beluisteren over de vraag of die beroemde Cornelis Over de Linden nou wel of niet een hoge piet bij de Rijkswerf was geweest. Nuttig was de avond ook, want onderzoeker Jensma kon in contact worden gebracht met Maarten Bakker. En die heeft hem weer een eindje ver der gebracht op de speurtocht naar de enige echte waarheid achter het Oera Linda Boek. O ja, en Maarten heeft ook al achterhaald dat Over de Linden beslist geen kleine jongen was op Willemsoord. De slotavond van de HaverSchmidt-maand overtrof, in ieder geval wat de organisatoren betreft, alle verwachtingen. Tientallen stoelen moesten extra worden aangesleept om iedereen een plekje te geven. En het werd een heerlijk ontspannen, sfeervol en toch ook nog een beet je leerzaam avondje. Ook deze avond bleken liefhebbers uit het hele land Den Helder te heb ben gevonden. Een aantal bezoekers maakte er een compleet weekeindje Den Helder van. PLAQUETTE De avonden zijn achter de rug, de poëziebor- den zijn opgeruimd, de expositie is weer afge broken. Wat blijft zijn de speciale plaquette op de Nieuwe Kerk en het boek: Wie nooit vlak aan zee gewoond heeft weet eigenlijk niet wat of waaien is. In het boek hebben Jan Bremer en ik ons uiterste best gedaan een beeld te schetsen van Den Helder in de 19e- eeuw, van die ongelooflijk boeiende dich ter/dominee HaverSchmidt en van de combi natie HaverSchmidt én Den Helder. Dank zij de archieven van de Helderse Historische Vereniging (John Siebeling en de anderen nog maals bedankt!) en Henk Rondel; dank zij het enorme vakmanschap van Peter Kolkman en dank zij de financiële hulp van velen, kon het boek fraai vorm worden gegeven. Het is gedrukt in een oplage van zeshonderd exem plaren. Natuurlijk een beetje om reclame te maken, maar vooral in alle oprechtheid om teleurstelling bij de echte liefhebbers van de Helderse historie te voorkomen, wil ik er graag het volgende over kwijt: Mocht u bijvoorbeeld dat unieke panorama van Oud Den Helder 1945, met die prachtige fragmenten van Anthony van Kampen in bezit willen hebben, wacht niet op een herdruk van het boek. Want het blijft echt bij deze eerste druk, een her druk is voor ons financieel niet op te brengen. Tot slot. Ik hoop van harte dat een nieuw groepje enthousiastelingen het estafettestokje overneemt en volgend jaar een nieuwe uitda ging aanneemt. Onderzoek en professionele uitvoering vormen een zware, kostbare (in ons geval tienduizenden guldens), maar ook dank bare klus. Wij hebben mogen ervaren dat bij voorbeeld deskundigen in het stadhuis nooit te beroerd zijn om de weg te wijzen in de archieven. En gaandeweg ontdekten wij dat er nog ontzettend veel in Den Helder te ontdek ken valt, stap voor stap. PETER HOVESTAD (namens de projectgroep Piet Paaltjens en Den Helder) 36

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 4