taruw ten dienste en genoegen van hackers en opgesetenen aldaar te maken". Om de aanschaffing van de taruwstenen finan cieel mogelijk te maken was een verhoging van het maalloon vereist. Na de plaatselijke bakkers om hun mening te hebben gevraagd, werd aan Jan Sijmense de benodigde toe stemming verleend. Ondanks dat het maalloon van de naburige molenaars voor rogge "per sak vijf groot en voor een sack taruw vijf stuij- vers" bedroeg, bleef de prijs voor een zak rogge twee stuivers terwijl Voogd voor een zak tarwe zes stuivers mocht rekenen. QUOTISATIE In september 1711 ontstond er ontevredenheid en verzet tegen de quotisatie van't gemaal (belasting) waarbij gewijzigde biljetten aan de bakkers moesten worden uitgegeven en waar door het brood duurder werd. De Gecommit teerde Raden vroegen rapport en bestraffing van de oproerkraaiers. 2) Jan Voogd werd in het bedrijf opgevolgd door zijn zoon Cornelis, gehuwd met Maartje Ariens Spanjaard en uit hun huwelijk werd geboren Maartje die op 25 april 1749 trouw de met Teunis van der Grift uit de Zijpe. Wegens gebrek aan zonen vererfde de molen later aan Pieter Goeman die in april 1784 met Van der Grifts dochter Elisabeth huwde. Hij was een gezien burger op Huisduinen. Van 1790 tot 1794 was hij kerkmeester van de R.K. St. Nicolaaskerk onder de pastoors C.J. Leenders en Simon van Veen. In 1795 en 1796 werd hij benoemd tot schepen. Na zijn overlijden op 24 oktober 1801 volg de zijn zoon Arie hem op in het maalbedrijf tot aan zijn dood op 22 maart 1837. Hierna kwam de molen in bezit van Guurtje Jongerling die in 1811 gehuwd was met Andries Hartsinck. Na haar overlijden werd de molen op 29 september 1847 blijkens adver tentie in de Heldersche en Nieuwedieper Courant openbaar verkocht. Van der Aa vermeldt de molen tot 1872 als in bedrijf waarna hij naar Wieringen werd ver- De Helderse korenmolen "De Kraai" die eer der in Amsterdam had gefunctioneerd. kocht. Daar vond hij een plaatsje ten oosten van Hippolytushoef. In 1944 viel hij ten offer aan brand ten gevolge van blikseminslag. 3). MOLENERF Een tweede korenmolen, "Het Fortuin", stond in Helder op het molenerf waarop in later jaren de Nutskleuterschool aan de Laan werd gebouwd. "Het Fortuin" was een zeer hoog gebouwde en met riet gedekte molen. Hij be hoorde aan de graanhandelaar Jacob Walde- mayer. Op de koude avond van 17 januari 1879 brak door onbekende oorzaak brand uit. De molen veranderde in korte tijd in een vuurzee waar door de wieken zich in beweging zetten. "Het geheel vertoonde een zeldzaam indruk wekkend schouwspel" schreef 't Vliegend Blaadje van 21 januari 1879. De avondhemel was als in vuurgloed gehuld. Ondanks de ver eende krachten van de gemeentelijke-, werf- 59

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 27